Rohan az idő. Hamarosan a harmadik gyertya meggyújtása következik az adventi koszorún. Az „Úr eljövetelének” legismertebb szimbóluma a négy gyertya. Három lila és egy rózsaszín. Vajon honnan ered ez a hagyomány?
1840-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész felfüggesztett egy szekérkereket az imatermében és 23 gyertyát helyezett el rajta. Advent kezdetétől minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig, a falakat pedig fenyőgallyakkal díszítette. A kerék és a fenyő a mai koszorúnk őse. A 23 gyertya azóta négyre csökkent, színük viszont a katolikus liturgiából eredő mögöttes jelentéssel bír: a lila a böjt és a bűnbánat színe, a rózsaszín pedig az örömé. Advent harmadik vasárnapja, a mostani, az úgynevezett Gaudete vasárnap, a latin kifejezés jelentése: „Örvendjetek” az Úrban.
Most, hogy ezt sikerült tisztázni, ideje, hogy lehetőleg kicsattanó jókedvvel nekilássunk a bőséges hétvégi menü elkészítésének. Nincsenek drága alapanyagok, de mivel egyszerre több szálon futnak majd az események, nem árt, ha több serpenyő is elő lesz készítve, no és egy palacknyi száraz fehérbor. Ettől azonban senki nem lesz kótyagos. Mire tálaljátok a menüt, elillan az ételből az alkohol. Amennyiben valaki mégis illuminált állapotba kerülne az ebéd végére, annak okát csakis a maradék bor elfogyasztásában keressétek!
Sültzöldség- krémleves
Ez a leves szerintem simán kenterbe veri a világegyetem összes sütőtök krémlevesét. A sütéstől megkaramellizálódott zöldségkavalkád fergeteges ízkombinációt eredményez. Könnyű vele virítani, ráadásul nagyon egészséges. Jobb kezdet nem is kell!
Sültzöldség- krémleves:
Hozzávalók:
- 60 dkg tök
- 1 csomag leveszöldség
- 25 dkg burgonya
- 2 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 6 ek olívaolaj
- 2 dl fehérbor
- 2 ek zöldséglevespor
- 2.5 dkg szárított vargánya
- 25 dkg gomba
- 6 ek hántolt tökmag
- só
- őrölt fekete bors
- 2 dl főzőtejszín
- 6 ek tökmagolaj
Elkészítése:
- A tököt meghámozzuk, négyfelé vágjuk, kimagozzuk és felkockázzuk. A leveszöldségeket megtisztítjuk a burgonyával együtt és felaprítjuk. Meghámozzuk a vörös- és a fokhagymát. Előbbit durvára daraboljuk, utóbbit finomra aprítjuk.
- Egy nagy lábasban felforrósítunk négy evőkanál olívaolajat, rádobjuk az előkészített zöldségeket, és időnként megkeverve tíz percig sütjük. Felöntjük a borral és két liter vízzel, majd felforraljuk. Azután hozzáadjuk a zöldséglevesport a szárított vargányával együtt, és közepes lángon, lefedve főzzük húsz percig.
- Közben a gombát megtisztítjuk, felszeleteljük.
- A tökmagot száraz serpenyőben megpirítjuk, majd tányérra borítjuk. Felforrósítjuk a serpenyőben a megmaradt 2 ek olívaolajat, és aranybarnára sütjük rajta a gombát. Sózzuk, borsozzuk, és kiszedjük.
- Lehúzzuk a levest a tűzről, és botmixerrel simára pürésítjük. Visszatesszük a tűzre, hozzáadjuk a tejszínt, és összemelegítjük.
- Végül sózzuk, borsozzuk. A pirított tökmaggal és a sült gombával díszítve, valamint a tökmagolajjal meglocsolva tálaljuk.
Tepsis részeges csirke
Ez a recept az egyik barátnőmtől származik. Amikor egy házibuliban néhány évvel ezelőtt elkészítette nekünk, mindenki imádta. Hozzáteszem gyorsan, hogy abban a buliban jóval több, mint két deciliter fehérborral sikerült nyakon önteni szegény csirkét, lehet, hogy ettől volt annyira sikeres. Van benne minden, még krumpli is, úgyhogy ezúttal még a körettel sem kell vesződni.
Tepsis részeges csirke:
Hozzávalók:
- 1 db egész csirke
- só
- bors
- rozmaring
- majoránna
- 60 dkg burgonya
- 30 dkg brokkoli
- 20 dkg szárzeller
- 20 dkg fejtőbab
- 10 dkg libazsír
- 2 dl fehérbor
- 2 fej fokhagyma
- 20 dkg hagyma
- 30 dkg kolbász
- 2 db paradicsom
- 2 db kápia paprika
- 20 dkg cukkini
Elkészítése:
Befűszerezzük az egész csirkét sóval, borssal, rozmaringgal és majoránnával. Összeötözzük a lábait, és 1 órán át pihentetjük.
Közben a héjában megfőzzünk a burgonyát, majd meghámozzuk és vastagabb szeletekre vágjuk. Megpároljuk a brokkolit és a szárzellert, majd puhára főzzük a babot is.
- A csirkét tepsibe tesszük, meglocsoljuk 10 dkg olvasztott libazsírral, és 200 fokos sütőbe rakjuk, 10 percre. Ezután 160 fokra csökkentjük a hőmérsékletet.
- Egy keveset a csirkére locsolunk a fehérborból, majd mellétesszük a burgonyát, a kettévágott fokhagymával és a nagyobb darabokra vágott hagymával együtt.
- Letakarjuk a csirkét alufóliával, és kb. 1 órán át sütjük. Közben folyamatosan pótoljuk az elpárolgott bort.
- 45 perc után levesszük róla a fóliát, és mellétesszük a felkarikázott magyaros kolbászt, a paradicsomot és kicsumázott kápia paprikát.
- Az utolsó 10 percre tegyük a tepsibe a felszeletelt cukkinit a brokkolival, a zellerrel és a babbal együtt. Salátával tálaljuk.
Lengyel téli saláta
Ezt a salátát Krakkóban ettem először. Annyit változtattam az eredeti recepten, hogy a bulgurt és a zöldborsót kihagytam, mert a mostani főételünk már a köretet is magában foglalja.
Lengyel téli saláta:
Hozzávalók:
- 2-3 fej (kisebb) cékla
- fél kg lilakáposzta
- 10 dkg napraforgómag (sótlan)
- 1 db gránátalma
- 3-4 dl húsleves alaplé / víz
- ízlés szerint petrezselyem, kapor és metélőhagyma
Az öntethez:
- 1 citrom leve
- fél dl extra szűz olívaolaj
- 1 csapott ek római kömény
- 2 ek mustár
- 2 ek méz
- só, bors
Elkészítése:
- A céklát alufóliába csomagoljuk, sütőtálba tesszük és 200 fokos sütőben sütjük legalább egy órán át. Akkor jó, ha villával megszúrva érezni lehet, hogy megpuhult. Amikor eléggé kihűlt, meghámozzuk és felkockázzuk.
- Közben sós vízben vagy alaplében megfőzzük a bulgurt.
- A borsót szintén megfőzzük.
- Közben a káposztát lereszeljük és a gránátalma magjait kiszedegetjük. Tipp: tapasztalatom szerint a legjobb módszer az, ha egy nagy lábast félig felöntötök vízzel, majd ebbe mártva kiszedegetitek a magokat. A végén csak le kell szűrni. Így a pucolás közben nem fröccsen szét mindenfelé a gránátalma piros leve.
- A napraforgómagot egy száraz serpenyőben megpirítjuk. Az öntet hozzávalóit kimérjük, összekeverjük.
- Ha minden kész, akkor mindent egy nagy tálba öntünk, összeforgatjuk, meglocsoljuk az öntettel, és 1-2 órára hűtőbe tesszük.
Bundás almakarikák borókabogyós krémhabbal
Nálam mindig van otthon borókabogyó, de valahogy sosem kezdek vele semmit. Itt a remek alkalom, próbáljátok ki ti is, hogy a krémhabba tesztek belőle! A bundás almakarikákhoz remekül illik!
Bundás almakarikák borókabogyós krémhabbal:
Hozzávalók a bundás almakarikákhoz:
- 5 db alma
- 12 dkg liszt
- 0.5 dkg sütőpor
- 1 db tojás
- 1.2 dl tej
- 1.5 dkg vaj
- 0.5 db citrom
- 1.5 dl olaj
- 0.5 tk fahéj
- 0.5 tk szegfűszeg
- 4.5 dkg porcukor
- só
A krémhabhoz:
- 2,25 dl tej
- 2 ek borókabogyó
- 3 db zselatinlap
- 4 db tojássárgája
- 1 db vaníliarúd
- 9 dkg méz
- 3 dkg kukoricakeményítő
- 1 csapott ek liszt
- 1 ek vaj
- 20 dkg habtejszín
Bundás almakarikák elkészítése:
- Tálba szitáljuk a lisztet, a sütőport és 1 csipet sót. Habosra keverjük a tojást, a tejet és az olvasztott vajat, majd a keveréket a száraz alapanyagokhoz forgatjuk.
- Az almák magházát kifúrjuk, a gyümölcshúst 5 mm vastagságú karikákra vágjuk, és meglocsoljuk a citrom kifacsart levével.
- Az almakarikát a tésztába mártjuk, és a felforrósított olajban aranyszínűre sütjük. Mindet papírtörlőre szedjük, összekeverjük az őrölt fűszereket és a cukrot, majd a bundázott almakarikákra hintjük.
Borókabogyós krémhab elkészítése:
- A tejet egy lábasba öntjük, hozzáadjuk a mozsárban összetört borókabogyót, és felmelegítjük. Azután lefedve pihentetjük 60 percig.
- Hideg vízbe áztatjuk a zselatinlapokat. Felhabosítjuk a tojássárgájákat a vaníliarúd kikapart magjaival és a mézzel.
- Hozzáadjuk a keményítővel elvegyített lisztet. Leszűrjük a borókás tejet, majd felforraljuk.
- Beleforgatjuk a mézes lisztkeveréket, és állandó kevergetés mellett besűrítsjük. A megduzzadt zselatint kissé kinyomkodjuk, a tejes krémhez adjuk, és kevergetve adjuk megolvasztjuk benne. Azután hozzákeverjük a vajat, és hagyjuk kihűlni.
- Végül óvatosan beleforgatjuk a kemény habbá vert tejszínt.