Mi is több alkalommal megosztottunk zöldturmix-alaprecepteket olvasóinkkal, javasoltuk már többek között a böjti időszakra vagy napindítónak. Az édes turmixok felérnek egy jóleső desszerttel is, egy epres vagy csokis turmix nassolásként is kiváló. A klorofill azonban a barátunk, és ha az édes ízhez való ragaszkodásunkat elengedjük, és valami igazán felfrissítő, fiatalító italra vágyunk, a zöldturmix – avagy a green smoothie – akár a mindennapjaink része is lehet.
Aki rákapott arra az energetizáló, üdítő érzésre, amit egy frissen készített zöld ital okoz, tudja, hogy egy könnyed étkezéssel felér, a hosszú távú hatásai pedig fantasztikusak. Mondani szokás, hogy a klorofillben gazdag növények fogyasztása egy napfürdő az emberi testnek, sejtregeneráló hatású, gyulladáscsökkentő, anyagcsereserkentő.
Ha elsőre talán furcsa látvány is a zöld ital fogyasztása, egyáltalán nem kell fűízre számítanunk. 10 tipp következik, hogy otthon is olyan finomat készítsünk belőle, mint a profik!
1. Először is, a smoothie bárokban azért is olyan selymes a zöldségekkel leginkább megpakolt zöldturmix is, mert olyan nagy teljesítményű konyhai gépekkel (blenderekkel és juicerekkel) dolgoznak, amilyen jó eséllyel nincs nekünk otthon. Ez tehát a technikai háttér. Viszont minél nagyobb teljesítményű a turmixgépünk, és netán zöldség-, gyümölcsprésünk is van otthon, annál szebben tudjuk leturmixolni és kipréselni a hozzávalókat.
2. Ha nincsen présünk, attól még készíthetünk zöldturmixokat. De a leveleket és a szálasabb részeket (szárzeller, reteklevél stb.) alapvetően préselni érdemes, és a visszamaradó szárazanyag-tartalmat kidobni utána. Prés híján ezeket a hozzávalókat ki is hagyhatjuk a mixekből. Bőven elég lehet egy turmixgép, vagy egy szépen dolgozó botmixer is.
3. Az alap: a banán. Habár
a zöldturmixok látványa alapján mindenki a zöldségekre gondol, az alap „hordozó”, amitől krémes állagú lesz a mixünk, a banán.
4. Ha nem szeretnénk édeskés italt kapni, a többi hozzávalón múlik, hogy milyen lesz a smoothie-nk ízvilága. A zöldalma például savanyítja, a spenótlevelek semlegesebb ízűek, a petrezselyem vagy más fűszernövények friss, „zöld ízűek”, a rukkola egy enyhe csípősséget ad neki, a kivi egyszerre édeskés és savanykás. Egy nem túlérett banán természetes cukortartalma önmagában még nem fog édes italt eredményezni.
5. Ha sok zöldséget, fűszernövényt vagy fanyar gyümölcsöt teszünk a zöldturmixba, egy kis mézet vagy más természetes édesítőt, például agavészirupot tehetünk bele, hogy visszabillentsük az ízegyensúlyt. Ezektől szintén selymesebb lesz az ital.
6. A zöld trükk: avokádó. Az egyszeresen telítetlen zsírokban gazdag avokádó valójában több mint 70%-ban zsír, és csodás zöldturmix komponens.
7. A tej is sokat számít. Ha a szervezetet nem megterhelő, tisztító hatású turmixot szeretnénk készíteni, hagyjuk ki a tejet (vízzel is tökéletes a smoothie), vagy pedig válasszunk növényi „tejet”. A lényeg, hogy legyen bár tehéntej vagy növényi alapú, minél zsírosabb, annál krémesebb lesz a smoothie-nk. A növényi „tejek” közül a nem zsírcsökkentett kókusztej vagy kókusztejszín krémesíti legjobban.
8. Ha mégis tejtermékek mellett döntenénk, a joghurt vagy kis mennyiségű kefirrel is krémesebbé tehetjük a turmixunkat. A kefirrel vigyázzunk, hogy ne vigye el kesernyés irányba az ízeket. Angolszász receptek cottage cheese-t is ajánlanak, ami valójában egy nem erjesztett, nem érlelt friss sajt.
9. Krémesíthetjük az állagot a megfelelő olajos magvakkal is. Legszebben a kesudió krémesíti, de pár szem dió beleturmixolásával is javíthatunk a konzisztencián.
10. Chiamag, magyarul aztékzsályamag. Különleges tulajdonosága, hogy kis idő alatt zselés közeget képez folyadékkal találkozva. Azaz akár a turmixunkban is.