Amilyen közkedvelt élelmiszer, olyan sok rémes módon fogyasztottuk már. A csirkemell a hétköznapok eledele, pedig ha jól készítjük el, nincsen szégyenkeznivalója az izgalmasabb húsfélék között sem. A filézett melleket a legkönnyebben étellé varázsolható alapanyagok között tartjuk, és valóban az is.
Fontos azonban, hogy tiszteletben tartsuk: egy zsírszegény húsról van szó, ami szereti a fűszerezést, és a sütés során könnyen kiszáríthatjuk. Sokan emiatt inkább ragut, szószos húsételt készítenek belőle, pedig steakszerűen is süthetjük kiszáradás nélkül.
Az omlós, belül szaftos csirkemellsütés kiskátéja
Kérdés-válaszok formájában, lépésről lépésre mutatjuk be, hogyan tudjuk kihozni a legtöbbet a sokszor fűrészporízűnek vagy cipőtalpnak csúfolt alapanyagból.
Milyen előkészítést igényel a nyers hús?
Úgy lesz a legjobb állagú, ha nem hűtőhidegen sütjük, hanem szobahőmérsékletű a hús.
Ízextra
Ha korábban kap egy kis száraz fűszerpácot, vagyis bedörzsöljük az általunk kedvelt fűszerekkel, ízesebb lesz a sültünk.
Egyes szakácsok nem ajánlják a sütés előtti sózást, de a mi tapasztalataink szerint ez mit sem ront az ízélményen. Nyugodtan sózzuk, borsozzuk vagy használjunk egyéb fűszereket, amiket szeretünk a csirkemellhez.
Milyen zsiradék ideális a hússütéshez?
E kérdésben nincs szentírás: az olívaolaj, étolaj, sertészsír, kacsazsír, libazsír vagy kókuszzsír is megfelelő választás lehet.
Mit jelent a sütés két fő lépése?
Két konyhai eszközre lesz szükségünk az ideális sült csirkemellhez, serpenyőre és sütőre (tepsivel vagy sütőtállal). Először felhevített olajon,
a serpenyőben kérget sütünk a csirkemellek mindkét oldalára, félpercenként forgatva a húsokat. Ezután 140 C fokos sütőben 15 percig sütjük a sütőben.
Így először, az aranybarna kéreggel „bezárjuk” a csirkehús szaftjait, azután a sütőben teljesen átsütjük a húst.
Most tényleg számít a mellméret!
A filézett csirkemellek mérete eltérő lehet. Tudvalevő, hogy éppen a legegészségesebb körülmények között nevelt, szabadon tartott szárnyasok a kisebbek. A ketreces tartású csirkék nagyobb húsai gyakran vizesek.
Igazítsuk a hússütést a csirkemell méretéhez!
- A csirkemell vastagságától függően 4-7 percen át forgassuk a húsokat félpercenként a forró olajon a serpenyőben.
- Az 1-2 centi vastagságú melleknek elég a 4 perc. A több centi vastag melleket 6-7 percig is süssünk elő serpenyőben.
Ezután jöhet a sütő hőlégkeveréses üzemmódban.
- 15 dkg-os melleket süssünk 130 Celsius-fokos sütőben
- 20 dkg-os melleket süssünk 140 Celsius-fokos sütőben
- 25 dkg-os melleket süssünk 150 Celsius-fokos sütőben
Mivel ronthatjuk el a végeredményt?
A fentieken kívül bevett hiba, hogy a serpenyőből kipattogó olaj miatt fedőt teszünk az edényre. Ezáltal azonban a csirke párolódni kezd, mi viszont egy feszes kérget szeretnénk kapni a húson.
Lényeges továbbá a sütési hőfok tiszteletben tartása, sokan automatikus 200 fokra állítják, ami garantálja a kiszárítást. Tartsuk be a fenti keretes írásunkban ajánlott sütési hőmérsékleteket.
Mivel emelhetünk az élményen?
A serpenyőben és a sütőben keletkezett ízletes szaftot is használjuk fel, öntsük le vele a sültet!
További ínyenc extra, ha a legvégén egy kis kocka vajon megfuttatunk fokhagymát, és ezzel öntjük le a legszebb arcát mutató, natúr sült csirkemellet!