A pozsgás növényeket, más néven szukkulenseket leginkább azért neveljük a kertben és cserepekben, hogy gyönyörködjünk bennük, gondoljunk csak a kövirózsára vagy a varjúhájra. Íme, egy vadon növő pozsgás, amit mi magunk is termeszthetünk, majd el is fogyaszthatunk. A kövér porcsin dicsérete.
Közép-Európában éppen mostanában, július-augusztusban zöldell a kövér porcsin, latin nevén Portulaca Oleracea. Ha a nevéről nem is ugrik be, a látványról mindenképp, a kerekded, illetve hosszúkás levelű növény nagy túlélő. Könnyen megkapaszkodik vékony talajon is, és igazán mostoha körülményeket is kibír. Ha vadon terem, laposan, kiterjedten burjánzik; termesztett formájában magasabbra nő. Ha magunk vetjük el a magjait, bízhatunk a sikeres termesztésben, különösebb gondozást nem igényel.
Kövér porcsin a konyhában – milyen az íze egyáltalán?
A kövér porcsin az emberi kultúrákban mintegy 4000 éve megbecsült növény. Ma már az is bizonyított, hogy nem érdemtelenül: az Omega-3 zsírsavakban leggazdagabb növényként tartjuk számon a kövér porcsint, sokan táplálékkiegészítőként szedik a létfontosságú zsírsavakat tartalmazó készítményeket.
Több más vitamin és nyomelem mellett kalciumot, káliumot, magnéziumot és foszfort is tartalmaz, Európában a középkor óta sebgyógyító és vízhajtó hatása miatt is termesztették, továbbá a zöld levelek elrágásával kezelhetjük a fogínyvérzést.
Gyógyító hatásai mellett emberi fogyasztásra is alkalmas tehát ez a növény, nyersen és főzve is. Elsősorban friss, nyári salátákban, zöld pesztókban, levesekben és főzelékekben lehet főszereplő. Különösebben karakteres aromára ne számítsunk, visszafogott, enyhén savanykás ízű, jól fűszerezhető alapanyag. Emlékeztethet a zsenge sóska ízére.
Éppúgy finom levest, mártást főzhetünk belőle, akár a sóskából, és zöldsaláták friss, roppanós alapanyaga is lehet. Két recept következik, ha szedtünk kövér porcsint, és szívesen megkóstolnánk.
Fetás porcsinsaláta meleg lencsével
Egy igazi superfood saláta, amely hús nélkül is kiváló fehérjeforrás a lencsének és fetának köszönhetően. Köretként is bevethetjük frissensültek mellé!
Hozzávalók:
- 4 marék kövér porcsin
- 50 g barna lencse
- 100 g feta sajt
- 100 g koktélparadicsom
- 1 nagy fej salottahagyma (ennek híján vöröshagyma)
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 mokkáskanál mustár
- 2 evőkanál olívaolaj
- Ízlés szerint só, bors
- Salátaöntet: 3 evőkanál citromlé, 6 evőkanál olívaolaj, a fél fej salottahagyma aprítva, csipet só és cukor, friss vagy szárított zöldfűszerek
Elkészítése:
- A lencsét 2-3 órás (nem egész éjszakás) előáztatás után többször átöblítjük. A hagyma felét és a fokhagymát megpucoljuk, apróra vágjuk, majd olajon megfuttatjuk, és ráöntjük a lencsét.
- Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a mustárt, és fedő alatt puhára pároljuk.
- Közben a porcsint átöblítjük, és leveleire bontjuk. A nagy fej salotta megmaradt felét vékony szeletekre vágjuk, a rétegeket szétszedjük, és a porcsinra szórjuk, a megmosott és felezett/negyedelt koktélparadicsomokkal.
- A végén a fetasajtot kézzel a friss, könnyed, nyári salátára morzsoljuk.
Porcsinkrémleves recept
Krémlevesek ideális alapanyaga is a porcsin. Ha szeretnénk hagyományos, sűrűbb levest kapni, főzhetünk bele krumplit vagy kukoricakeményítőt is adhatunk hozzá. Készíthetjük azonban könnyeden, nyáriasan is, mint az alábbi receptben.
Hozzávalók:
- 0,5 kg kövér porcsin
- 5 dl alaplé vagy ízfokozómentes ételízesítővel felfőzött lé
- 1 közepes vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 dl tejföl
- 2 evőkanál étolaj
- Ízlés szerint só, bors, lestyán
Elkészítése:
- Az olajon futtassuk meg a megtisztított, apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát.
- Adjuk hozzá a megmosott, leveleire bontott porcsint és a fűszereket.
- Forraljuk fel, főzzük össze, majd folyamatos kevergetés mellett adjuk hozzá a tejfölt, és botmixerrel vagy turmixgéppel elegyítsük a hozzávalókat.