nlc.hu
Gasztro

3 módszer paradicsom befőzésére

A legjobb praktikák paradicsom befőzésére

A nyár a különböző gyümölcsök és zöldségek befőzéséről, eltételéről is szól. De sokan nem tudják, hogyan is kezdjenek hozzá. Ezért összeszedtük most a legjobb praktikákat, lehetőségeket.

A paradicsom befőzése sokszor nagy energiabefektetést igényel, de majd ősszel és télen hálát adhatunk saját magunknak, mikor csak benyúlunk a kamra polcai közé, és ott sorjáznak a különböző paradicsomos alapú készítmények. Természetesen a házi változatok sokkal finomabbak a boltinál, és nem mellesleg sokkal egészségesebbek is.

Paradicsomlé készítése

Talán az első és legfontosabb tudnivaló, hogy mindig teljesen egészséges paradicsomot akarjunk eltenni. Találjuk ki előre, hogy mikor szánjuk rá a napunkat, és aznap délelőtt vásároljuk meg a zöldséget, hogy minél frissebb legyen. A régi, kicsit ütődött paradicsom akár el is ronthatja az egésznek az ízét, és akkor kárba vész a belefektetett munkánk.

  1. A befőttesüvegeket alaposan ki kell tisztítani, és ebben az esetben csírátlanítani is. Ez azt jelenti csupán, hogy meg kell főzni az üvegeket és a kupakokat egy nagyobb lábasban. Alternatív megoldásként a mosogatógép legforróbb programjával való átmosás is szóba jöhet.
  2. A paradicsomokat vágjuk fel kisebb darabokra, majd passzírozzuk át őket egy paradicsompasszírozón, hogy a lehető legtöbb lét kinyerjük belőlük.
  3. Az ízlésünknek megfelelő mennyiségű cukrot adjunk hozzá plusz 1 evőkanál sót.
  4. Tegyük fel főni a leendő paradicsomlevünket, és forrástól számítva főzzük körülbelül 10 percig. Mikor lejárt az idő, öntsük bele a forró levet az üvegekbe, fedjük le fóliával és zárjuk rájuk a kupakokat. Az üvegeket hűvös helyen érdemes felbontásig tárolni, majd utána a hűtőben.

Paradicsombefőtt

Válasszunk befőzőparadicsomot, mert ezek egyszerre jóízűek, lédúsak és megfelelő méretűek (a koktél- és más paradicsomokat inkább hanyagoljuk). A paradicsomléhez szükséges paradicsommal szemben most nem a legfrissebb a legjobb. Érdemes néhány nappal a befőzés napja előtt már megvenni, és még kicsit állni hagyni.

A passzírozás menetét illetően két lehetőségünk is van:

  1. kipréseljük a levet a még nyers paradicsomokból, és azt főzzük majd meg;
  2. elkezdjük melegíteni a felvágott paradicsomokat, és forrón passzírozzuk őket, majd még tovább főzzük.

Befőzés

A paradicsom levét főzzük addig, amíg teljesen el nem fövi a habját. Érdemes nagyobb lángon, rövidebb ideig főzni, a túl hosszadalmas főzéssel veszíthetnek ízükből és a bennük rejlő vitaminmennyiségből is. De ha igazán sűrű szószt szeretnénk, akkor a hosszabb főzés a jó megoldás.

Olaszos ízesítésű paradicsomszósz felülről fényképezve. Körülötte bazsalikom, tészta.

A olaszos paradicsomszósz visszahozza a nyári hangulatot.
Fotó: Getty Images

Olaszos paradicsombefőzés

Ezt a mediterrán paradicsomszószt felhasználhatjuk tésztaételek, levesek, pizzák elkészítéséhez is.

Hozzávalók

  • 1,5 kg paradicsom
  • 5 gerezd fokhagyma
  • 2 csokor bazsalikom
  • 8 evőkanál olívaolaj
  • bors
  • 1 kávéskanál cukor

Elkészítés

  1. Forrázzuk le a paradicsomokat egy gyors mozdulattal, mint a farkast a mesében. Pár perc után könnyedén le tudjuk húzni a héját.
  2. A felmelegített olívaolajban kicsit főzzük meg az apróra felvágott fokhagymát.
  3. Vágjuk a paradicsomokat kisebb darabokra és öntsük rá a fokhagymás olajra.
  4. Tegyük bele a bazsalikomot, a sót, a borsot és a cukrot is. Főzzük körülbelül fél óráig az egészet.
  5. Mikor elkészült, tegyük előre kimosott befőttes üvegekbe a szószt, és pakoljuk el a kamra mélyére.

Fotó: Getty Images

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top