A krumplifőzelék a puritán magyar konyha egyik szinonimája is lehetne. Olcsó, hétköznapi, nem várunk túl sokat tőle. Különösen nyomós okot adnak erre a menzák és kifőzdék krumplifőzelékei: a kissé felvizezett, tejfölös lében álló nagy darab krumplik alkotta főzelékből türelmesen kihorgászgattuk a babérleveleket, és jobb esetben hús is volt a rá kerülő pörköltben. A menzás főzelékek közül pedig ez a finomabbakhoz tartozott, kerültek kétségbeejtőbb alkotások is az asztalunkra.
Érdemes-e egyáltalán variálni a krumplifőzelékkel? Az utóbbi évtizedek gasztronómiai lendületében a krumplifőzeléket is elérték az új idők: mi is közöltünk már citromos, bazsalikomos, sőt mentás-paradicsomos krumplifőzelék-receptet is.
A válasz egy egyértelmű és nagy igen: érdemes kísérletezni ezzel a főzelékkel, habár mi nem az egzotikus fűszerezés irányába indultunk. Ha a már említett leves-darabos állag helyett selymes krémmel vonjuk be a krumplikat, és nem nehezítjük el értelmetlenül sok lisztes rántással vagy habarással, egy egészen hihetetlenül finom főzelék születhet a kezünk alatt.
Olyannyira, hogy amikor az alábbi recept alapján készítettük el a főzeléket, óriási csalódást okozott a mennyisége: az egy kiló krumpliból főzött étel hipp-hopp elfogyott, ezért mi most dupláztuk az alapanyagokat.
A selymesen krémes krumplifőzelék 3 trükkje
- 1:2 arányban tejföllel és tejszínnel készítettük. A tejföl ad neki kellemesen savanykás ízkaraktert és a tejszíntől lesz krémes.
- Lisztes rántást és habarást sem tettünk bele. Megoldás lehet a burgonyakeményítős sűrítés is, de mi egész egyszerűen a saját anyagával sűrítettük. Krumplival.
- A főzelék kb. egynegyedét selymesre turmixoljuk, ez fogja körülölelni a krumpliszeleteket.
A rántás nélküli, krémes krumplifőzelék receptje
Hozzávalók:
- 2 kg B-típusú, főznivaló burgonya
- 1 szép nagy fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 5 babérlevél
- 100 g 20%-os zsírtartalmú tejföl (kis poharas)
- 200 ml tejszín (különösen könnyed habtejszínnel)
- 2 evőkanál almaecet (vagy más, nem szúrós ízű ecet)
- 2 teáskanál majoránna
- Só, fehér vagy fekete bors ízlés szerint
- jó, ha van otthon: öntsük fel néhány dl alaplével
- ha nem saját anyagával sűrítenénk, ez esetben: 2 evőkanál burgonyakeményítő/étkezési keményítő
Elkészítése:
- A krumplikat meghámozzuk, és nem kockákra, hanem karikákra vágjuk. Így elegánsabb, mutatósabb is.
- A későbbi főzéshez használt fazékba vizet töltünk, és ebbe rakjuk a felszeletelt krumplikat, hogy ne barnuljanak be (oxidálódjanak), míg elkészülünk. A víznek épp hogy el kell lepnie a krumplikat.
- Ha elkészültünk, gyújtsunk a fazék alá, sózzuk, borsozzuk, és egyben (!) tegyük bele a vöröshagymát és fokhagymagerezdeket, valamint a babérleveleket.
- Ha elfő a víz a krumpliról, pótoljuk alaplével vagy ennek híján vízzel. Az ízes alaplé nagyon jót tesz a főzelék ízének.
- Ha megpuhult a krumpli, a főzőlevet öntsük a turmixgépünk kelyhébe, vagy ha botmixerrel dolgozunk, akkor egy külön edénybe.
- Vegyük ki belőle a vöröshagymát és a fokhagymát, és tegyük azt is a turmixolandókba. Ízesebb lesz így a krém! A babérleveleket dobjuk ki.
- A főzőléhez és a hagymákhoz tegyük a krumplik 20-25 százalékát, valamint a tejfölt és a tejszínt, és turmixoljuk selymesre. Az így kapott krém fogja körülölelni a krumpliszeleteket. (Nekünk sem a lisztes rántás vagy habarás, sem a burgonyakeményítő nem hiányzott belőle. Ha szeretnénk masszívabb állagot adni a főzelékünknek, használjunk étkezési vagy burgonyakeményítőt.)
- A leturmixolt krémet öntsük a krumplikra, tegyük hozzá a majoránnát, és a végén forraljuk össze. Elég, ha egyet rottyan, és el is készültünk.
Jó étvágyat!