Igazán újra divatba jöhetnének a farsangi bulik a felnőttek körében is, ha már a halloween ilyen sikeresen belopta magát Magyarországra is. A busójárásra évről évre sokan ellátogatnak, a mohácsiak rendszerint óriási bulit csapnak. Kevés régi népszokásunk él ilyen elevenen, idén február 8-a és 13-a között rendezik meg a mohácsi sokácok hagyományos farsangolását.
Ha mi nem is öltözünk be farsang alkalmából, az ünnep pont jó ok arra, hogy fánkot süssük. Hivatalosan már el is kezdődött a farsangi időszak, ami január 6-tól egészen hamvazószerdáig tart. Ez 2024-ben éppen Valentin-napra, február 14-re esik.
Magyarországon a farsangi fánk alatt elsősorban a szalagos fánkot értjük, esetleg még a ropogósabb csörögefánkot (más néven forgácsfánkot). Hagyományosan lekvárral esszük, amit vagy mellé adunk, vagy mélyedést formázunk a szalagos fánkban, és abba töltjük. A belül lyukas fánkok sem csak a modern amerikai donut shopok vívmányai, már az 1800-as években is így árulták.
A mi alábbi egyik fánkunk is belül lyukas, ez cukros-fahéjas szórást kap. A másik egy kisebb és kerek, labda formájú fánkféle, ami úgyszintén töltetlen. Ez egy valóban szupergyors recept!
Villámgyors kefíres fánk
Ennek a fánknak nem kelesztett tészta az alapja, ezért készül el negyed óra alatt. A kefírtől nem kell megijedni, nem lesz sem savanyú, sem kesernyés tőle. Ezzel a hozzávalóval és a több tojással váltjuk ki a kelesztés hosszadalmas menetét. Egészen puha, finom kis fánklabdákat fogunk sütni! Akár 15 perc alatt elkészülhetünk vele.
Hozzávalók:
- 45 dkg liszt
- 3 tojás
- 300 g kefír
- 4,5 dkg kristálycukor
- 2 csomag vaníliás cukor
- 2 nagy csipet só
- 1,5 csomag sütőpor
- Egy flakon étolaj a sütéshez
- Porcukor a szóráshoz
- Mellé baracklekvár (vagy más lekvár) ízlés szerint
Elkészítése:
- Egy keverőtálba tesszük a lisztet, a sütőport, a sót, a cukrot, a vaníliás cukrot, végül a kefírt és ráütjük a három egész tojást. Egy sima fakanállal összekeverjük a hozzávalókat, egy egészen lágy tésztát kell kapnunk.
- Ezt a lágy tésztát nem tudjuk szaggatni, ezért egy sima evőkanállal mérjünk belőle egy-egy kanálnyit, így süssük ki őket.
- Olajat hevítünk, és 3/4 erősségű lángon kisütjük őket. Ha szép aranybarna színt kap mindkét oldala, ki is vehetjük.
- Porcukorral szórjuk, baracklekvárral az igazi!
Meglepően modern 300 éves fánkok Erdélyből
A fánk olyannyira nem korunk találmánya, hogy a legelső ismert magyar nyelvű szakácskönyv nem kevesebb, mint tizenkettő különböző fánkreceptet számlál, köztük főkötős, bába- és süvegfánk nevű változatokat. A régi magyar nyelven írott receptek modernizálva olvashatók, és a hajdani fánkokról megállapíthatjuk, hogy a késő barokk idején már abban a felfogásban készítették, mint manapság. Több élesztős és élesztő nélküli receptet jegyez a kötet. Egyet érdekességképpen közlünk is.
Misztótfalusi Kis Miklós 1695-ben nyomta ki a szakácskönyvet kolozsvári nyomdájában. Az eredeti kézirat két évvel korábban készült el a csíksomlyói ferences kolostorban, ezt dolgozta át a legendás erdélyi nyomdász. A kötet eredeti címe: Szakats mesterségnek könyvetskéje. Mellyben külömbkülömbféle válogatott tzifra, jó, egésséges, hasznos, tiszta és szapora étkeknek megkészítése, sütése és főzése, mintegy élés-kamrában, rövideden leirattatik, és kinek-kinek hasznára leábrázoltatik.
Tolyó-fánk – de mitől tolyó?
Mai szóval tolófánk, amelynek tésztáját egy konyha alkalmatosságba beletöltötték, és egy tolófával fánkonként kitolva belőle sütötték meg.
„Végy egy tálba igen szép fejér lisztet, abba tojásnak csak a sárgáját verd belé, amennyire akarsz fánkot csinálni, azt a kanállal igen jól törd öszve; ez meglévén mosd meg szépen a kezedet, és egy darabocska vajat a tálba tévén a kezeddel igen jól sokáig gyúrd meg, sózd meg, és ha annak való formád vagyon, abba töltsd belé, és egy serpenyőbe forró vajba lődd belé, megint töltsd meg a formát, megint lődd belé: és midőn megrántódik, vedd ki a serpenyőből, rakd tálba, és egyenként a tésztát, melyet annak csináltál, lövögesd belé, és a tálban felül nádcukorral hintsd meg. Ennek pedig a formája olyan, mint a vízipuska, csakhogy nagy lyuka van a végin, rézből való metszett csillag, és azon tolják át a tolófával; gyenge fánk, gyenge eledel, ha meg tudod készíteni.”
Ropogós fahéjas fánk
A svédek cukros fánkja ihlette ezt a receptet. Gyors kelesztéssel, egyszerűen száraz élesztővel készül a tésztája. Annak is ajánljuk az elkészítését, aki ódzkodik a friss élesztő használatától. Ez a fánk kelesztett tésztából készül, először 15 percig, majd 1 óra 15 percet, végül, már kiszaggatva a formákat, még egy jó 20 percet kell pihentetni. Vétek kihagyni belőle a citrusféle héját. Gyönyörűen harmonizál a ropogós cukros-fahéjas ízzel.
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 1 tojás
- 5 g száraz élesztő
- 2,5 dl tej
- 6 dkg vaj
- 1 dkg kristálycukor + 1 dkg kristálycukor 2 evőkanál őrölt fahéjjal a szóráshoz
- 1 csomag vaníliás cukor
- 2 nagy csipet só
- 0,5 dl víz
- A citrom vagy narancs reszelt héja
- Egy flakon étolaj a sütéshez
- Mellé baracklekvár (vagy más lekvár) ízlés szerint
Elkészítése:
- Készítsünk elő egy nagy keverőtálat.
- Egy kis lábasban melegítsük langyosra a tejet. Se hideg, se forró nem lehet, különben nem fog működni a recept.
- Ugyanígy kis lábasban vagy vízforralóval melegítjük, de nem forraljuk a vizet.
- A keverőtálba tesszük a száraz élesztőt, és felöntjük a tejjel és vízzel.
- Addig kevergetjük őket, míg a csomókban összeálló élesztő teljesen fel nem oldódik.
- Ezután hozzáadjuk a cukor felét, majd lefedjük egy konyharuhával, és szobahőmérsékleten hagyjuk működésbe lépni az élesztőt jó negyed óráig.
- Addig is a reszelő legapróbb lyukú oldalán reszeljük le egy citrom vagy narancs héját, majd olvasszuk fel a vajat (mikróban, de még biztosabb vízgőz felett).
- A 15 perc pihenés után folytatjuk a tészta készítését. Hozzáadjuk az olvasztott vajat, az 1 dkg kristálycukor megmaradt felét, a vaníliás cukrot, a 2 nagy csipet sót és a tojást (sárgáját, fehérjét is), végül a citrom- vagy narancshéjat.
- A folyékony, tejes keverékhez ezután folyamatos kevergetés mellett négy részletben hozzáadjuk a lisztet.
- Ha szépen, csomómentesre elegyítettük a szárazanyaggal, kézzel szépen átgyúrjuk.
- Addig gyúrjuk, míg rugalmas állagot kap: nem szabad túl keménynek, se nem túl lágynak lennie.
- Szép, egész gombócba gyúrjuk, majd lefedjük újra konyharuhával, és szobahőmérsékleten hagyjuk kelni. Jó másfél órára lesz szüksége.
- A megkelt tésztának látványosan meg kell emelkednie az edényben, ezután még egyszer átgyúrjuk. Ne lisztes deszkán gyúrjuk, hogy ne vegyen fel további lisztet a tészta!
- Ezután a tésztagombócot fával kinyújtjuk, egyenletesen kb. 1,5 cm-es vastagságúra.
- Előveszünk egy szúróformát, 8-10 cm átmérőjű jó lesz hozzá, kilyukasztjuk a fánkokat. (Ha nem szeretnénk középen lyukas fánkot csinálni, 5-6 cm átmérőjű is lehet.)
- Középen egy kisebb kör alakú tárgyat nyomjunk rá, és szedjük ki a közepét (egy sótartó vagy kupak is ideális lehet hozzá, vagy egy 2 centi átmérőjű szúróforma.)
- A megmaradt tésztát újra gyúrjuk össze egy kis labdává, kijöhet belőle még egy-két fánk. A lyukas tésztakorongokat távolabb egymástól hagyjuk pihenni egy kicsit. Ezt a 20 percet kihasználhatjuk mosogatásra, elpakolásra.
- Sokan serpenyőben sütik, de tisztább marad a konyha, ha egy magasabb falú edényt veszünk elő. Olajat hevítünk, és csak annyi fánkot teszünk egymás mellé a bő, forró olajban (3/4 lángon), hogy több centi hely maradjon köztük, ne ragadjanak össze. Mindkét oldalukat 3-3 percig sütjük.
- Papírtörlőn pihentetjük a fánkokat, hogy leitassuk róla a felesleges olajat.
- Egy tálkában összekeverjük a cukrot a fahéjjal, és ebben meghempergetjük őket.