Közös sörözéseken remek nyelvtörő, leírni pedig néhány korsó után végképp lehetetlen: nakládaný hermelín. A cseh sörkorcsolya, ami túlzás nélkül az egyik legjobb dolog, ami egy lágy, érlelt sajttal csak történhet.
A sörkorcsolyák igazából kissé kimentek a divatból, jó ideje a spanyol tapasok és a közel-keleti mezzék mennek az italok mellé. Ennek a műfajnak is megvannak pedig a fénypontjai, nem csak bajor sós perec és sajtos rúd kísérheti a jobbfajta söröket.
Csak a neve bizarr: pácolt hermelin
A nakládaný hermelín cseh találmány, magyarul annyit tesz, hogy pácolt hermelin. A név valóban a kis menyétre utal, amelynek másik neve még kedvesebb: hölgymenyét. A hermelín nevet kapta az a cseh sajt, ami a francia camembert utánzata. A közép-csehországi Sedlčany városában állították elő elsőként a maguk olcsóbb hazai változatát – láttunk már ilyet az élelmiszeriparban.
Úgy kötődik a hermelinhez, hogy a kis négylábú jószág bundája felül nyáron barna, télen viszont kifehéredik. Íme, a természetes okos válasza, hogy megnövelje a havas tájban rejtőzni akaró kisállat túlélési esélyeit, így néz ki télen a hermelin bundája. A nemespenésszel érlelt, hófehér sajt nevét tehát a hermelin ihlette, az olajos pácolás (nakládaný) mellett pedig előszeretettel panírozzák és rántják is ezt a sajtot (a cseh étlapokon ez a smažený), illetve grillezve áfonyaszósszal kínálják.
Sajt nem maradhat szárazon: nakládaný hermelín – az eredeti cseh recept kis extrával
Az eredeti cseh receptben nem szerepel olívabogyó és édes húsú paprika, de ezekkel is gazdagíthatjuk a sörkorcsolyánkat. Olívabogyóból a zöldet válasszuk, ennek textúrája és savanyúsága jól illik a sörkorcsolyánkhoz.
A pácolt sajt ízei jól beérnek, és vétek is kiönteni a fűszeres olajat. Tunkoljuk ki, vagy ha marad, felhasználhatjuk akár salátaöntetként is, kenhetjük pirítósra – semmiképpen ne vesszen kárba!
Hozzávalók:
- 480 g hermelín, a cseh sajt vagy camembert (4 darab)
- 2 jó nagy fej vöröshagyma vagy lila hagyma (vagy a kettő vegyesen)
- 3 gerezd fokhagyma
- Friss vagy szárított csípős paprika
- 12 szem fekete bors
- 1 evőkanál őrölt fűszerpaprika
- 4 babérlevél
- 1 teáskanál mustármag
- 2 csapott teáskanál bazsalikom
- 2 csapott teáskanál kakukkfű
- 1 teáskanál só
- 1,2 l olívaolaj – olcsóbb verziója a napraforgóolaj
- Extrák: fél maréknyi zöld olívabogyó és egy darab kápiapaprika
Elkészítése:
- Vegyünk egy nagy vagy több kisebb befőttesüveget, és ha szükséges, jól tisztítsuk meg, és csírátlanítsuk is, hogy el tudjuk tenni benne az élelmiszert.
- A hagymákat pucoljuk meg, és először törjük át a fokhagymát.
- Egy kis keverőtálban keverjük össze a zúzott fokhagymát, a sót és az őrölt fűszerpaprikát.
- A kör alakú hermelín vagy camembert sajtot vágjuk ketté hosszában. Tehát ne szeletre, hanem fentről, a rövid oldalán, hosszában. (Megmutatjuk, hogyan kell!) A pirospaprikás-fokhagymás krémmel kenjük meg, akár egy „sajtszendvicset”. Ezután felülről negyedeljük, tehát négy egyenlő cikkelyre vágjuk a sajtot.
- A vörös- és/vagy lila hagymát vágjuk fel fél karikákra.
- A befőttesüveg(ek)ben ágyazzunk meg hagymafélkarikákkal, aztán jöhet rá a sajtból, tegyünk mellé babérlevelet, egész szem borsot, mustármagot, szórjuk meg a szárított zöldfűszerekkel, helyezzük mellé a friss vagy szárított egész chiliszárakat, amiket hosszában fel is vághatunk, ha szeretnénk még csípősebbé tenni a marinádot.
- Ha szeretnénk egy kis extrát bele, adjuk hozzá a zöld olívabogyókat és a pár centis darabokra vágott kápiapaprikát.
- A végén felöntjük annyi olajjal, ami bőven ellepi, de érdemes jól megrakni finomságokkal az üvege(ke)t.
- Két réteg sajt között mindig legyen vörös- és/vagy lila hagyma és fűszerek.
- Egy-két nap alatt már finoman összeérik, de akár öt-hét napot is pihenhet a hűtőben.