Amikor először mutatta nekem valaki, hogy mit rejt az itthon is kedvelt szobanövény, az aloe vera, nem akartam hinni a szememnek. Persze előzőleg is sejtettem, hogy a rengeteg aloe verás termék alapanyagaga a levelekből származik, de ezeket általában hosszas procedúrákkal lehet kinyerni a gyógyszerekhez vagy más, természetes készítményekhez.
Sütés közben megégettem a kezemet, és a felmetszett aloe vera növényből az égésre tettünk a kocsonyás gélből, amit közvetlenül a levelek alól nyertünk ki. Egész konkrétan kinyomkodtuk a sűrű zselés gélt belőle. A növény levelei egyenesen a cserépből, az élő növénytől származtak. Valóban hűsítette, segít ugyanis az enyhébb égési sérülések, nap okozta leégés és horzsolások külsődleges gyógyításában.
A barátságos tüskés
Az aloe vera természetes gélje azonban nem csak a bőr hámrétegében felhasználható, hanem emberi fogyasztásra is alkalmas. A szervezetünkre is hatással bír, emésztést segítő, gyulladáscsökkentő és vércukorszint-szabályozó – ezen tulajdonságainak köszönhetően alkalmazza szívesen az egészségipar a kapszuláktól kezdve az üdítőitalokig. Azokra az üdítőkre gondolunk persze, amik nem a hirtelen cukordózissal bombázza a szervezetet, hanem éltető tápanyagokkal.
Az orvosi aloé (Aloe vera) növény küllemre egy kaktuszfélének tűnhet. A spárgavirágúak rendjébe tartozik, ezen belül a fűfafélék családjába, ami nem hemzseg az ember számára ehető növényektől. Az aloe azonban a barátunk. Szobanövényként is könnyű vele, nem sok törődést igényel, és jó pár nap szomjúzást is kibír. Hosszú távon is számíthatunk rá: halhatatlan növénynek is nevezik az élettartama miatt.
Erre figyelj oda: az aloe-latex
Az aloe-latex nevű anyag a levelek felszíne és a zselés belső között helyezkedik el. Ez egy nyúlós, sárgás anyag, amit el kell távolítanunk a zöld külsővel együtt. Ez nem csak ízlés dolga, hanem valóban nem emészthető anyag. Gyomorgörcsöket, komoly emésztési problémákat okozhat a fogyasztása, állapotos nők számára különösen nem ajánlott, mert méhösszehúzódást okozhat.
Könnyű megkülönböztetni azonban az átlátszó aloe vera zselét a sárgás színű aloe-latextől. Ez segíti a feldolgozását is, hiszen csak arra kell törekednünk, hogy ne a zöld külsőt és alatta a sárga, nyúlós anyagot vegyük ki belőle, hanem a kocsonyás zselét. Ez azonban egy igazi kincs számunkra.
A feljebb írt, a bőrt nyugtató, regeneráló hatásai mellett a szervezetünk barátja, úgyhogy bátran készítsünk belőle dzsúszt, vagy adjuk gyümölcslevekhez.
Az aloe-latex eltávolítása
- Könnyebben tudjuk kezelni a növényt, ha kisebb, néhány centis darabokra vágjuk a leveleket.
- Ha csak külsődlegesen, bőrre használjuk, nem jelent problémát az aloe-latex.
- Ha megennénk vagy meginnánk, el kell távolítanunk az aloe-latexet. Miután hozzájutottunk a belső gélhez egy néhány centis darabbal, nem túl erős, de bőséges folyó víznél mossuk le a darabka zselét, hogy lejöjjön róla a sárgás aloe-latex réteg. Így már fel is használhatjuk a konyhában.
Aloe vera ital készítése otthon
Számos érv szól amellett, hogy aloe verát fogyasszunk, a HáziPatika cikkében utána is olvashattok. Ha pedig szeretnétek finom italt varázsolni belőle, bármilyen gyümölcs jól illik hozzá, mert az íze semleges. Ha igazán egészséges italt szeretnél készíteni belőle, ne legyen cukros, aromás, tartósítószeres a gyümölcslé, amit hozzáadsz.
- A fentiek szerint kinyert tiszta aloe vera zselét turmixoljuk össze tisztított vízzel, ásványvízzel vagy 100 százalékos gyümölcslével. Gyümölcslé helyett gyümölcsdarabokat is tehetünk bele, majd eresszük fel vízzel.
- Mindenképpen hígítsuk, különben nem lesz iható.
- A turmixolást követően várjunk 20-30 percet, míg kevésbé lesz habos.
- Eresszük át egy sűrű szövésű szűrőn, nyomkodjuk át kanállal, és fogyasszuk frissen, jégkockákkal vagy egy kicsit behűtve. Jól fog esni!