Tarkedli, minek nevezzelek? Szokás fánkként és palacsintaként is hivatkozni erre a cseh finomságra, amihez még külön sütőalkalmatosságot is készítenek az edénygyártók. Tarkedlisütő itthon is kapható, a hosszú szárú, zománcozott edényben négy mélyedésbe folyathatjuk a nyers tésztát – és nem mellesleg tükörtojás-készítésre is remek találmány. Íme.
Jól jelzi a műfaji határok összemosódását, hogy a gyártók „cseh fánksütőként” is árulják tarkedlisütőt. Mi is tehát a tarkedli?
Lívance, vdolky, palačinky
Amit mi tarkedlinek hívunk, az eredeti nyelven lívance. Nem összetévesztendő a szintén cseh palačinkyvel és vdolkyval. Könnyű kitalálni, hogy a palačinky a mi palacsintánk és a francia crêpe megfelelője. A folyós tésztából, a serpenyőben mindkét oldalán megsütött, vékony, hajtogatható és feltekerhető tésztaétel. A vdolky ezzel szemben valóban egy cseh fánkféle, a palačinkynél jóval kisebb átmérőben készül, és hozzánk hasonlóan ők is lekvárral fogyasztják.
A lívance, avagy a tarkedli ellenben az amerikai pancake-et juttathatja eszünkbe. De míg a puha amerikai palacsintát sütőpor vagy szódabikarbóna emeli meg, addig a tarkedli készítése ennél egy fokkal nagyobb kihívás, ugyanis ez egy élesztős, kelesztett tészta.
Nem csak a csehek csemegéje, Magyarországon is régóta népszerű édesség, elsősorban vidéki területeken. Kis érdekesség, hogy „lengyel palacsintaként” is ismert otthon bizonyos vidékeken. A puha, kelttésztás finomság tehát a palacsinta és az élesztős sütemények között helyezkedik el.
A tarkedli receptje
Ha van otthon tarkedlisütőnk, remek! Ha nincsen, akkor készítsük csak úgy, ahogy az amerikai palacsintát. Egy merőkanállal merjünk a tésztából a forró olajra. Míg sül, egy kanállal vagy lapáttal tudunk formázni a tarkedli szélein, hogy a sütés során szép kerek kis puffancsot kapjunk.
Hozzávalók:
- 25 dkg finomliszt
- 2 dkg friss élesztő
- 3 dl tej
- 1 púpozott evőkanál cukor
- 1 nagy csipet só
- 1 db tojás
- 2 evőkanál vaj
- Kb. 3 evőkanál étolaj a sütéshez
- Porcukor és lekvár ízlés szerint a tálaláshoz
Elkészítése:
- Kezdjük az élesztő felfuttatásával. A tejet langyítsuk meg, (ne legyen meleg vagy forró), és keverjük el benne a kristálycukrot.
- Morzsoljuk bele a friss élesztőt, majd hagyjuk, míg felfut az élesztőnk.
- A kelttésztás sütemények készítésekor megszokott módon a lisztet szitáljuk bele egy tálba, és alakítsunk ki a közepén egy mélyedést.
- Az egész tojással, a sóval és a felfuttatott élesztővel keverjük össze.
- Egy serpenyőben vagy kislábasban alacsony lángon olvasszuk meg a 2 evőkanál vajat, majd ha már olvadt, csorgassuk hozzá a lisztes keverékhez.
- Kézi habverővel keverjük szép, egyenletes állagúra a keveréket.
- Ezután meleg helyen kell pihentetnünk a tésztát ahhoz, hogy megkeljen. Ideális meleg tűzhely, sütő vagy a hideg hónapokban a fűtőtest mellé tennünk. Egy konyharuhával takarjuk le az edényt, és adjunk jó 30-40 percet a tésztának, hogy megkeljen.
- Tarkedlisütőben vagy tapadásmentes serpenyőben süssük ki a palacsintákat. Serpenyőben hevítsük forróra az olajat, és merőkanállal merjünk a tésztából, palacsintánként kb. fél (nagy) merőkanálnyival. Ideálisan kb. 7-8 centi átmérőjűnek kell lennie kisülve a tarkedlinek.
- Másfél-másfél percet sütjük mindkét felét. A megemelkedett tésztának belül puhának és átsültnek, kívül aranybarnára pirultnak kell lennie.
- Jóféle házi lekvárral megkenve, porcukorral meghintve az igazi!