A 2024-es The Best Chef Awards díjátadóra Dubajban került sor, az eddigi legpazarabb ceremónia keretében. Az eseményen a csúcsgasztronómia jelesei vonultak fel Amerikától Európán át Ázsiáig. Néhány évtizeddel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna, hogy magyar séf a világ crème de la crème-jével, avagy a legjobbak legjobbjaival szerepelhessen együtt. A Magyarországon napjainkban is zajló gasztronómiai megújulás azonban egymás után hozza az objektív eredményeket is.
A The Best Chef Awards többnapos eseményén egyéni díjak sorát is átadták a világ legnagyobbjainak. A séfeket pedig három nagy kategóriában tüntetik ki: egy, két és három szakácskéssel jelzik a munkásságuk elismertségét a nemzetközi színtéren.
Hogyan értékeli a gasztro-teljesítményeket a The Best Chef Awards?
A pontozási rendszer igen szigorú. Ez egy szakmai értékelés, vagyis nem közönségszavazás, amelyen gyakran az számít, hogy ki a népszerűbb és ki rendelkezik több követővel a közösségi médiában. Az idei évben összesen 568 gasztronómiai szakértő, elkötelezett foodie (életvitelszerűen étterembe járó személy) és más vendéglátás-szakmabeliek jelölhette ki a séfeket, akiket azután pontoztak.
Korábban a világ 100 legjobb séfjét tüntették ki, de idén átalakították az értékeli rendszert. Elsőre talán túl szigorúnak is tűnhet a pontozás: tekintve, hogy a nemzetközi szakma kétségbevonhatatlan csúcsteljesítményeit értékelik a The Best Chef Awardson, így
- az egy szakácskéssel jelzett eredmény azt jelenti, hogy az összesen adható pontok több mint 20%-át kapta meg a szavazóktól az adott séf. Ez a kategória az idei évtől az Excellent nevet viseli.
- A következő lépcsőfok, a két szakácskés pedig azt jelzi, hogy a maximálisan kiosztható pontok több mint 40%-át érte el a séf. Ez a World Class kategória.
- A három szakácskés fémjelezte (szó szerint!) minősítést a nemzetközi szakma szűk elitköre úgy érheti el, ha a maximálisan megkapható pontok legalább 80%-át megszavazzák nekik. Ez a csúcsok csúcsa, a konyhaművészet történetét alakító mesterek szintje. A The Best Chef Awardson ők alkotják a The Best kategóriát.
Az eddigi legmagasabb elismeréssel Tóth Szilárd séf büszkélkedhet
Óriási eredmény, hogy Tóth Szilárd a napokban zajló eseményen két szakácskést kapott! A budapesti SALT étterem séfjének diadalmenete már tavaly elkezdődött, amikor is a 100 legjobb séf közé választották be egyedüli magyarként. Idén pedig az eddigi eredményt is felülmúlta, amikor a két szakácskéssel jelzett, a World Class címen futó elismerést is megszerezte.
Idén immár öt hazai séf is bekerült a szakma legjobbjai közé a The Best Chef Awards ítélete szerint. Egy szakácskést érdemelt ki Pesti István, a tatai Platán Gourmet séfje. Ugyancsak egy kést az ország ikonikus séfpárosa, a Bocuse d’Or versenyeken a valaha volt legszebb magyar eredményeket elért Széll Tamás és Szulló Szabina, akik a Stand és a Stand25 Bisztró élén állnak. Ugyancsak az egy szakácskéssel jelzett minősítést érte el Rácz Jenő, a budapesti Rumour séfje és a Costes étterem chef-patronja.
Az elmúlt egy-két évtized fantasztikus eredménye, hogy a magyar gasztronómia immár ténylegesen felkerült a világ gasztrotérképére. A többi díjazottat a The Best Chef Awards oldalán nézhetitek meg.