Témánk a szendvicskrém, de valójában többről van itt most szó. Mostanában szinte naponta az orrunk alá dörgölik, hogy mennyire egészségtelenek az (ultra)feldolgozott élelmiszerek, és aki tiszteli a testét, az úgy óvakodik tőlük, mint ördög a tömjénfüsttől. Külön ki szokták emelni a felvágottakat, mint leginkább kerülendő élelmiszereket. Hát kösz.
Az ember, főleg, ha anya és felelős a családja táplálásáért és egészségéért is, hajlamos nagyon komolyan megfontolni ezeket az ajánlásokat, sőt követni is őket. Csak hát, a felvágottak kivezetése az étrendből meglehetős kihívásokkal jár. Leginkább: mit adjunk helyette, ami megfelelő fehérjetartalommal bír, ugyanakkor hajlandók is megenni a gyerekek?
Szuperanyák szokták javasolni a sült húst, ami tök jó, csak hát, sajnos fényévekkel macerásabb előállítani, mint előkapni a hűtőből a felvágottat. Én is sütöttem egyszer húst, meg még egyszer, hogy azt tegyünk a szendvicsre felvágott helyett, aztán a második héten „ott egye meg a fene” felkiáltással visszatértünk a jó öreg bolti sonkához és kolbászhoz. Mindennek van határa, és egy nap továbbra is csak 24 órából áll.
A probléma azonban ezzel nem lett megoldva, úgyhogy tovább törtem a fejem, hogy mivel lehet kiváltani a felvágottat. Mi az, amitől a tízórai ugyanúgy szendvicsnek fog kinézni, mint azelőtt, és nem hiányzik belőle fájón a hús. Mi más lenne, mint a szendvicskrémek?
A szezonra való tekintettel éppen volt otthon maradék sült tök, konzerv fehérbab pedig mindig van a kamrapolcon, úgyhogy uccu neki, vágjunk bele, és negyed óra múlva két szendvicskrém is pihent a hűtőben, csinos csatos üvegekben.
A sütőtök állaga leginkább krémsajtot kívánna, hogy szendvicskrém lehessen belőle, de mivel a krémsajt szintén ultrafeldolgozott élelmiszernek minősül, mascarponét használtam, aminek jó esetben kettő összetevője van: a tejszín meg valami étkezési sav. A fehérbabnál pedig azt találtam ki, hogy ha a pesztó működik bármiféle zöldből és magból, akkor a hummusznak is be kell válnia egyéb hüvelyesekből és magkrémekből – és igazam is lett. A különféle hüvelyesek fogyasztását egyébként is különösen ajánlják a dietetikusok, hiszen gabonával (lásd kenyér) együtt fogyasztva teljes értékű fehérjét adnak.
Fehérbab hummusz
Hozzávalók:
- 1 nagy doboz fehérbab konzerv (vagy főtt fehérbab)
- 2 evőkanál mogyoróvaj (ezt otthon állítottam elő sózott földimogyoróból és olívaolajból egy aprítógép segítségével)
- 1 gerezd fokhagyma
- fél citrom leve
- 1-2 csipet őrölt római kömény
- ízlés szerint még só
- és annyi olívaolaj, hogy vigye a botmixer vagy az aprítógép
Elkészítése:
- A babról leöntjük a levét, majd az olaj kivételével mindent beledobálunk az aprítógépbe, és elkezdjük pörgetni.
- Közben olajat csorgatunk hozzá, annyit, hogy végül szendvicskrém állagú masszát kapjunk. El is készültünk.
Sütőtökös szendvicskrém
Hozzávalók:
- kb. 30 dkg sült tök vagy sütőtökpüré
- 1 szál zöldhagyma (a zöldjével együtt)
- 1 gerezd fokhagyma
- 10 dkg mascarpone
- fél teáskanál zsálya
- egy apró csipet fahéj
- só
Elkészítése:
- A sült tököt pépesítjük villával vagy botmixerrel (ha már kész sütőtökpürét használunk, erre a lépésre nincsen szükség).
- Hozzáadjuk az apróra vágott zöldhagymát, a zúzott fokhagymát, a fűszereket és a mascarponét, majd jól elkeverjük. Nem turmixoljuk, mert a turmixolást a hagyma nem szereti. Kész is!
Kenyérre, kétszersültre, pirítósra kenve isteni eledel mindkettő, sőt tortillával mártogatva is nagyon jó. Adjunk mellé kevés sajtot és sok zöldséget!