A tibeti hangtál tulajdonképpen egyfajta harang, amely mély, zengő hagjával és rezgéseivel hat az emberre. Hívják éneklő tálnak, himalájai tálnak is. Meditációs, relaxációs kellék, mellyel a jógaórákon, ázsiai és ezoterikus boltok kínálatában egyre gyakrabban lehet találkozni. Buddhista szerzetesek hosszú évszázadok óta használják a szertartásaikban és a meditáció során.
Hogyan hat a hangtál?
Segít az ellazulásban, gyógyhatású a testre, lélekre. A tál rezgései az agyhullámokra hatnak, ami mélyebb ellazulást tesz lehetővé. Akárcsak a zeneterápia, pszichés zavarokból is segít kilábalni. A világ számos kultúrájában használnak gyógyító szertartásokhoz hanghatásokat: tapsolást, kántálást, dobolást. És ezek a hanghatások jelen vannak a spirituális, ünnepi szertartásaik során is.
Alkalmazása
Könnyen beszerezhető, már néhány ezer forintért is kapható hat-nyolc centiméter átmérőjű tálka. Ha nem online vásároljuk, nyugodtan próbálgassuk, melyik tál hangja áll közel hozzánk.
A tál megszólaltatása egy fa ütővel történik, a külső peremen való egyre gyorsabb körzés által jön létre a búgó hang. Lehet körözni belül is, és ütésre is hosszan zengő hangot ad. Lótusz vagy törökülésben ülve, fekvő relaxációban is használhatjuk.
A tálat rendszeresen használók jobb általános egészségi állapotról számolnak be, fizikailag és mentálisan egyaránt. Gyógymasszázs kiegészítője is lehet, de akár egy kozmetikában is fokozhatja az ellazulást kezelés közben.
- stressz kezelése: általános ellazultságot okoz, csökkenti a szorongást
- alvás javítása: könnyebb elalvást, jobb minőségű alvást eredményez
- vérnyomáscsökkentő, lassítja a pulzust
- depresszió kezelésében is hatásos kiegészítő
- fájdalomcsillapító hatása is észlelhető
- harmonizálja a test energiarendszerét
Kockázatok és mellékhatások
A tál használata nem jár különösebb veszéllyel, bár a nagy méretű tálak súlyosak, a lábunkra ejtve fájdalmas lehet. Várandós nők esetén a nyugati ajánlások óvatosak, mert nem ismerünk témába vágó kutatásokat. De a kismamajóga oktatók és a meditáló, jógázó várandós hölgyek egyöntetűen arról számolnak be, hogy a magzat reagál a hangtálak, tibeti csengettyűk hatására. Sőt, azt is sokan észlelik, hogy a pocakban megismert hangoktól a babák születés után is megnyugszanak, ellazulnak.
Két esetben azonban valóban előfordulhat mellékhatás. A súlyos migrénnel küzdők és az epilepsziában szenvedők esetén a hanghullámok esetleg úgy hatnak az agyra, hogy az erős fejfájást, vagy rohamot okoz. Ezekben az esetekben ne kísérletezzenek otthon az érintettek, előtte konzultáljanak orvossal, gyógyterápiára képzett jógaterapeutával.
(via verywellmind)