A húsvéti sonka elmaradhatatlan része az ünnepnek, és ahhoz, hogy jól sikerüljön, egy-két alapszabályt be kell tartani. Az első lépés, hogy a megfelelő sonkát válaszd ki a hentesnél.
1. Milyen a jó sonka?
Kifejezetten húsvétra előkészített sonka természetesen nincsen, ilyet ne is keress az üzletben. Találsz viszont többféle sonkát: kötözött, nyers és hőkezelt sonkát, bőröset, csontosat és csont nélkülit, de időnként még a tarját, csülköt és a karajt is megpróbálják sonkának álcázni a szemfüles árusok. Ebből a felsorolásból természetesen semmiképpen nem ajánlott az utolsó háromban gondolkodni, egyszerűen azért, mert ez nem sonka, és nem fogják beváltani a hozzá fűzött reményeket. Ha tökéletességre törekszel, és igazi, hagyományos ízeket szeretnél, akkor a klasszikus parasztsonkát keresd bőrrel, csonttal, pácolva és füstölve. Ezek az “alkatrészek” mind kellenek ahhoz, hogy a sonkád a legjobb formáját fussa ki az fazékban.
A jó sonkát felismered a színéről is: érett, mélybordó és rózsaszín a húsa, elegendő zsír van rajta (a hús és zsír aránya kb. kétharma-egyharmad), a bőrön nincsenek szőrszálak, tapintásra masszív, de nem kemény, nem ereszt levet, viszont kiszáradva sincs. A csomagolásán nincsen zsír-, folyadék- vagy sókiválás, egyszóval az egész egészséges és gusztusos látványt nyújt. Ha találsz ilyet, ne sajnáld érte az árát: csapj le rá, és vidd haza!
2. Hogyan lesz ebből húsvéti sonka?
Hát úgy, hogy először is fogsz egy mérleget, és leméred a húst. Ez fontos, mert ahány kiló, annyi órán át kell majd főzni. Bár a főzés ideje talán a legfontosabb részlet, amire ügyelned kell, de van még ezen kívül pár lépés, amit követned kell. Először is a főzés előtti este áztasd be annyi vízbe a sonkát, amennyi éppen ellepi. Ez a pácolt sonkák túlzottan sós ízét elveszi, ha viszont szereted a sós ízeket, akkor ezt a lépést kihagyhatod.
Húsvét előestéjén, vagy húsvétvasárnap nagyon korán reggel állj neki a főzésnek: egy nagy fazékba, hideg vízbe tedd fel a sonkát – ne takarékoskodj az idővel úgy, hogy felmelegített vízbe rakod, mert ez rontja az állagát! –, és lassú tűzön főzd úgy, hogy az elpárolgó vizet folyton pótolod. Tilos a víznek lobognia, a túl gyors főzés tönkreteszi ezt a finom húst.
Következő lépés a fűszerezés. Ezzel nem lesz sok gondod, ugyanis alig kell valami fűszer a húsvéti sonkához. Sót egyáltalán ne használj, viszont tegyél a főzővízbe 1-2 babérlevelet és pár gerezd foghagymát. Ezen kívül semmi más nem kell, csak türelem, hogy szépen megfőjön. A zárólépés, ami szintén nagyon fontos, hogy miután megfőtt, hagyd a sonkát a saját levében kihűlni. Ha kötözött sonkát “dolgozol” fel, akkor a hálót csak ekkor, kihűlt állapotban szabad leszedni.
Végül még egy jó tanács: a sonka főzőlevét ne öntsd ki: kiváló sólet vagy bableves alap lehet, és a hagyomány szerint a húsvéti tojásokat is ebben főzik – sokan már a sonka mellé betesznek néhányat ebből főni.