1. Gyűjtsük össze a tavalyi kisebb cserepeket, amelyek alkalmasak lesznek a palántamagok elvetésére. Csap alatt tisztítsuk meg őket. Fontos, hogy minden cserépnek legyen lyuk az alján, hogy a felesleges víz elfolyhasson. Ugyanezen okból minden alá keressünk egy alátétet is, nehogy a cserépből kifolyó sáros víz tönkretegye az asztalt vagy később az ablakpárkányt.
2. Bevonhatjuk a gyerekeket is a munkába, hogy gyorsan megértsék a magok-növények-termések összefüggéseit. A gyerek számára egy palánta olyan fontossá válhat, mint egy pici hobbiállat, amelyet gondozni, táplálni kell. Hagyjuk, hogy kialakulhasson a kötődés! Így később sokkal könnyebb lesz a zöldségek elfogadtatása az ebédlőasztalon. Kerti munkához aranyos pici kézvédő kesztyűket vehetünk a gyerekeknek.
3. A palántázáshoz vegyünk általános virágföldet. A kerti talaj is alkalmas lenne a növénynevelésre, de sokkal rosszabb arányban csíráznának ki benne a magvak a talaj sokféle fertőzést okozó élőlénye miatt. Jobban járunk tehát a laza szerkezetű, szinte steril virágfölddel, amelynek ráadásul pontosan ismerjük is a tápanyagtartalmát, ami a zacskón szerepel.