Ha történt igazán szerethető és eredményes kezdeményezés az oktatásban az elmúlt öt évben, akkor az a boldogságóra. Biztos emlékeztek, mi is többször írtunk már erről a szuper dologról, amit Bagdi Bella és a Jobb Veled a Világ Alapítvány nevéhez fűződik. Pár évvel ezelőtt Judit kolléganőnk be is ült a gyerekek közé egy győri iskola boldogságórájára, és teljesen elvarázsolták őt az ott tapasztaltak.
„A boldogságórák célja nem az, hogy problémamentes életmodellt állítson a fiatalok elé, hanem hogy vezérfonalat adjon az iskolásoknak, hogy könnyebben nézzenek szembe a kihívásokkal, képesek legyenek megbirkózni a problémákkal, valamint a testi-lelki egészségmegtartás tényezőinek tanulmányozására adjon lehetőséget” – mondja Bagdi Bella, a 2014 szeptemberében indított program vezetője, a Jobb Veled a Világ Alapítvány elnöke.
És hogy erre mekkora igény van a mai világban, azt talán nem is szükséges hosszan ecsetelni. A program sikerét pedig a számok is igazolják: a 2018-19-es tanévben a boldogságóra programjához közel 1100 iskola csatlakozott, így több mint 6000 pedagógus vesz részt a programban, ami 100.000 gyereket érint.
Miért jó a boldogságóra?
Öt fontos gondolatot emelnék ki, mind olyan gyerekektől származik, akiknek a tananyagába beépült a boldogságóra.
„Itt rendesen, az érzésekről beszélünk, így jobban lehet társaságban élni.”
„Nagyon sokat lehet tanulni a szeretetről.”
„Az én kedvenc témám az apró örömök, mert megtanultam apró örömöknek örülni.”
„Sok barátom lett, mert jobban tudok velük beszélgetni, és jobban megértjük egymást.”
„Sokkal jobb a közösség, és már nincs olyan sok konfliktus.”
Pontosan ezeket az értékeket hangsúlyozza Prof. Oláh Attila, ELTE, a Pozitív Pszichológiai Kutatócsoport vezetője, a program védnöke is:
„A boldogságórákon részt vett tanulók optimistábbak, magabiztosabbak és kitartóbbak, mint a korosztálybeli társaik, javulnak a tanulmányi eredményeik és a szociális érzékenységük. Tudományosan bizonyított, hogy a boldogságórák hozzájárulnak a gyermekek pozitív lelki fejlődéséhez és belső jóllétéhez.”
Fogadj örökbe egy boldog óvodát vagy iskolát!
Annak érdekében, hogy a lehető legtöbb szakmai segítséggel láthassák el a pedagógusokat (kézikönyvek, továbbképzések), az alapítvány idén elindította a Fogadj örökbe egy Boldog Óvodát és Iskolát! mozgalmat, amelynek célja, hogy a gondolattal azonosulni tudó cégek, vállalatok támogathassák az erre jelentkező intézményeket. Erről részleteket itt találtok.
Ha pedig kíváncsiak vagytok arra, mik azok a boldogságfokozó stratégiák, és hogyan tanulják meg ezeket a gyerekek a boldogságórákon, akkor mindenképpen nézzétek meg ezt a videót!