Mindennapok
Szponzorált tartalom

„A krízisközpontban megtanítottak, hogy kiálljak magamért, szembenézzek a bántalmazómmal és pozitívan lássam a jövőt”

Segítségnyújtás a verbális kapcsolati erőszak áldozatainak

Minden kapcsolati erőszak szóbeli vagy lelki erőszakkal indul. Olyan bántó, sértő mondatokat kap az áldozat, amely hibáztatja, megalázza, megkérdőjelezi az anyai / apai szerepét, a nőiességét / férfiasságát, lealacsonyítja őt vagy kétségbe vonja az értelmi képességeit. A helyzet eljuthat odáig, hogy a bántalmazó kontrollálja az áldozat mozgását, üldözi vagy bezárja, kamerával megfigyeli, azaz hatalmat gyakorol a másik felett. Szakértők szerint, ha megjelenik a kapcsolatban a félelem, akkor ez egy nagyon fontos jel arra, hogy itt sokkal több van puszta párkapcsolati konfliktusnál.

"A krízisközpontban megtanítottak, hogy kiálljak magamért, szembenézzek a bántalmazómmal és pozitívan lássam a jövőt.”

Ki tud segíteni a kapcsolati erőszak áldozatainak?

Az Ökumenikus Segélyszervezet országszerte elérhető krízisambulanciái közel egy évtizede nyújtanak segítséget a kapcsolati erőszak áldozatainak. Ha valaki betelefonál, e-mailt ír vagy megérkezik egy krízisambulanciára, több szakembertől tud segítséget kapni: szociális szakértőtől, pszichológustól és jogásztól. Az érkező titokban tarthatja a személyazonosságát, hiszen a legfontosabb, hogy mindig az áldozat biztonságát tartják szem előtt a szakemberek. Az online tanácsadással áthidalhatók a fizikai távolságok, a segítségnyújtás pedig alkalmazkodik a bántalmazotti helyzethez: akár éjjel is kérhető krízistanácsadás.

A szolgáltatás elsődleges célja, hogy egy külső segítővel közösen átgondolva jobban megértse és átlássa saját helyzetét a bántalmazott, és meg tudja fogalmazni, hogy mire van szüksége. Információt kap a lehetőségeiről, hogy hová fordulhat segítségért, mik a jogai, jogi eszközei, ha válni, vagyont megosztani, vagy éppen közös gyermek szülői felügyeletét szeretné rendezni. Lehet, hogy az áldozat még nem tart itt fejben, előbb szeretne megerősödni, rájönni, hogy miért történt ez meg vele, szerethető-e, elég erős-e, hogy szembenézzen a problémáival, ilyenkor pszichológus segíti a beszélgetést. A bántalmazott információt kap a krízisambulancia szolgáltatásairól, ha menekülni szeretne; a krízisközpontok működéséről, a titkos menedékházakról, illetve a családok átmeneti otthonairól is.

Fontos a támogató környezet

A kapcsolati erőszak áldozatai, a folyamat bármely fázisában is vannak, akkor mernek a problémáról jelzést adni és segítséget kérni, ha támogató közegben érzik magukat. A krízisambulanciák azokat a hozzátartozókat, rokonokat, ismerősöket, és szakembereket is várják, akik tudnak valakiről, aki bántalmazást él át és szeretnének neki segíteni. Fontos, hogy a környezet felismerje, ha a helyzet már tarthatatlan és azonnali intézkedésre, pl. rendőrség, vagy gyermekjóléti szolgálat bevonására van szükség. A hozzátartozók megtanulják, hogy mit tudnak megtenni az ismerősük érdekében, és mi az, ami meghaladja az ő kompetenciájukat, felelősségüket, lehetőségeiket.

 

Ismersz olyat, aki segítségre szorul? Országszerte 9 krízisambulancia támogatja a kapcsolati erőszak veszélyeztetettjeit és áldozatait személyes tanácsadással,  valamint online anonim módon is lehetőség van segítséget kérni a www.aszeretetnemart.hu oldalon. Az Ökumenikus Segélyszervezet országos kampányt indított valós történeteken alapuló, verbális erőszakot bemutató kisfilmek segítségével, melyek azt üzenik, hogy az erőszaknak egyetlen formája sem elfogadható a kapcsolatban. A négy kisfilm megtekinthető A szeretet nem árt FB oldalán, itt és itt, valamint itt és itt.

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top