Kazinczy Ferenc korának legnagyobb irodalmi személyisége volt, akkora respektje volt a szakmában, hogy igazából abból lehetett író-költő akkoriban, akire ő az áldását adta. „Monopolhelyzetéért” egyesek nem kedvelték, de kétségtelen, hogy a 19. század eleji nagy nyelvújító törekvések vezéralakjává nőtte ki magát. Kazinczy úgy tudott a kor társadalmi életének központi, megkerülhetetlen figurája lenni, hogy eközben visszavonultan élt Széphalmon.
Kisbányácska után
Széphalom nem létezett, maga Kazinczy nevezte el így lakóhelyét, miután 1794-ben birtokot szerzett Kisbányácskán. Igaz, a jakobinusok mozgalmában végzett tevékenysége miatt még abban az évben börtönbe zárták, és csak 1806-ban költözhetett be házába feleségével, Török Sophie-val, így a Széphalom név is ekkor keletkezett. A költőfejedelem itt élt 1831-ben bekövetkezett haláláig, amikor is kolerajárvány áldozata lett.
Széphalom Kazinczy életében a reform- és nyelvújító mozgalom központja volt, aki valamit akart az irodalmi vagy közéletben, elzarándokolt a „főnök” lakóhelyére.
Kazinczy halála után Széphalom egyre inkább elvesztette jelentőségét, sőt a trianoni békeszerződés szabta határ, ami Ronyvánál vágta le az ország jelentős területét, egészen a perifériára sodorta a települést, ugyanis a Hegyközt teljesen elzárta a vasúttól.
Ybl Miklós panteonja
Noha a Kazinczy-kúriát és kertjét 1859-ben, a költő századik születésnapján megvásárolta a Magyar Tudományos Akadémia, a kezdeti erőfeszítések ellenére sem sikerült megmenteni az épületet. Mégsem hagyhatták azonban emlékhely nélkül a korszak legjelentősebb irodalmárának nyughelyét, ezért Ybl Miklós tervei alapján 1868-ban egy neoklasszicista stílusú, görög templompanteont idéző emlékcsarnokot építettek a korábbi kúria helyén. Ez voltaképpen egy mauzóleum, amelyben méltó kiállítást rendeztek be Kazinczy életművéből. A védett kertben álló csarnokban az emlékoszlop alatt Kazinczy a feleségével, az oszlop körül pedig négy gyermekük nyugszik, valamint szolgálójuk, aki együtt raboskodott az íróval Munkács várában. Ide temették három unokájukat is, csak a legkisebb fiukat nem, ő ugyanis Aradon halt vértanúhalált.
A magyar nyelv múzeuma
Ma Széphalom Sátoraljaújhely részeként létezik. A megtekinthető kiállítás anyagát Kazinczy unokája, Becske Bálint gyűjtötte össze, a múzeum a 19-20. század fordulóján létesült. A mauzóleum bútorai Dobay István asztalos művész munkáját dicsérik. Kazinczy személyes tárgyai mellett kéziratok, festmények és egy fehér márvány Kazinczy-mellszobor is helyet kapott, de érdemes egy pillantást vetni az emlékcsarnok lenyűgöző, kazettás díszítésű mennyezetére is.
A mauzóleum emlékparkja természetvédelmi terület, remek terepe a pihenésnek, kikapcsolódásnak, elmélyülésnek. Az emlékcsarnok mellé 2009-ben egy modern, ám szintén mutatós és méltó épületet emeltek, amelyben egyedülálló kiállítást rendeztek be a magyar nyelv múltjáról és jelenéről. Akár azt is tanulmányozhatjuk a hatalmas tablók, képek és érdekfeszítő szövegek segítségével, hogyan fejlődött anyanyelvünk az ómagyar szövegektől egészen napjainkig, de a határon innen és túli nyelvjárások világába is elkalauzol a kiállítás.
(Forrás: Wikipédia, Kirándulási Tippek)