Németországtól Romániáig
A kürtőskalács egyik első ismert receptje gróf zabolai Mikes Mária 1784. évi erdélyi szakácskönyvéből származik. A sütemény a 18. század végére a teljes magyar nyelvterületen elterjedt és mind a polgári, mind a népi konyhaművészetnek is meghatározó eleme lett. A 19. és a 20. század során a sütemény receptje számos népszerű magyar szakácskönyvbe is bekerült. 2015-ben a Hungarikum Bizottság egyhangú döntéssel hungarikummá nyilvánította, bár bizonyos források szerint a kürtöskalács egy német eredetű édesség, valamint Románia is a sajátjának vallja.
Botratekercs vagy dorongfánk?
A ma használatos, erdélyi eredetű megnevezés csak a 20. század közepén vált uralkodóvá, de a század végéig azt sokan rövid ö-vel, vagy külön írták. A sütemény neve a tűzhelyek kürtőjére utal, hiszen a csonkakúppalást alakú, friss, gőzölgő sütemény kürtőre emlékeztet. Az elmúlt évszázadok során a sütemény megnevezésének és a nevek írásmódjának számos változata bukkant föl. Még a 19. században is több néven is hivatkoztak a süteményre például dorongfánk, botratekercs vagy botfánk.
Szigorítások léptek érvénybe
Ahogy egyre több helyen kezdtek kürtőskalácsot árulni, megjelentek a silány minőségű édességek is a piacon. Éppen ezért 2017 nyarán szigorításokat vezettek be. A leírás alapján kürtőskalácsnak csak azt a hagyományos technológiával, kelt tésztából készült csavart édességet lehet nevezni, amelynek hossza legalább 17 centiméter, kisebbik belső átmérője pedig eléri az öt centimétert. Készítése során a kelt tésztát a sütődorongra tekerik, felületét cukorral borítják, majd parázs vagy más sugárzó hő mellett kisütik. A külső, karamellizált cukormáz fényes, ropogós, az édes tészta egyenletesen átsült, puha és foszlós. A kürtőskalácsot csak frissen készíthetik az árusok, a sütéstől számított négy óra elteltével pedig tilos árulni.
Az új őrület
A kürtőskalácsnak már fagyis változata is van, ami tavaly nyár óta hódit. Igazi különlegesség, A forró kürtőskalács ilyenkor tölcsérként funkcionál, amit fagyival töltenek meg és még különböző öntetek, sőt gyümölcsök is kérhetőek hozzá. A fagyi kanállal ehető és mire elfogy fogyasztható hőfokúra hűl a kalács is.
Fesztivál is van
Már 5. éve, hogy megrendezik a Kürtőskalács Fesztivált, idén október 13 és 15 között a Gesztenyéskertben. A kürtőskalács-készítő házikókban a hagyományos és már ismert különleges ízesítések, a különböző méretű és más-más módon elkészített kürtőskalácsok mellett készítenek rendhagyó kürtőskalácsokat az ételintolleranciával élők számára. Ezen kívül nagykoncertek, gyerekműsorok, alternatív és kortárs előadások, kiállítások is várják az érdeklődőket, sőt még a kürtőskalács készítés is kipróbálható.