Gyula az Alföld délkeleti részén, a Fehér-Körös bal partján található, közvetlenül a román határ mellett. Magyarország legmélyebben fekvő területén, nyolcvannyolc méter tengerszint feletti magasságban, sík vidéken fekszik. Részben nemzeti parkká nyilvánított város.
A nevének kétféle eredete van
Gyula neve a történészek szerint kétféle eredetű lehet. Az első elmélet szerint az elnevezés a honfoglaló magyarok katonai vezetőjének, a gyulának a tisztségére utal, akinek törzse letelepedhetett a területen. A másik, elfogadottabb, elmélet szerint, a város helyén álló egykori monostort egy Gyula nevű főúr alapította Gyulamonostora néven, így lett a város neve később Gyula.
A vár a legrégebbi örökség
A Gyulai vár a város legrégebbi épített öröksége, ami Közép-Európa egyetlen épen maradt síkvidéki gótikus téglavára. A vár építése Maróti János macsói bánhoz, továbbépítése pedig Corvin János nevéhez fűződik. Az 1566-os ostrom után 129 évig volt a város török hódoltság alatt, majd 1695-ben került sor a törökök kiűzésére. Ezután a várban serfőző és pálinkaház, sőt, börtön is működött. A 7 lakószoba közül egy a levéltár-, és a megyegyűlések terme volt. Ma különleges múzeumnak ad otthont, 24 termen át mutatja be a város több száz éves múltját.
Fotó: enpe
Fürdő a kastély ősfás parkjában
A Várfürdő az Alföld egyik legmodernebb, európai színvonalú strand- és gyógyfürdője, amely 19 medencéjével 2014-ben a Magyar Fürdőszövetség által minősített legmagasabb kategóriájú, ötcsillagos strand- és gyógyfürdő minősítést nyerte el. Az Almásy-kastély 8,5 hektár területű ősparkjában található.
A gyógyvíz 1958. szeptember 17-én jutott először felszínre. A fürdő 72 fokos vizét az egészségügyi miniszter 1969-ben gyógyvízzé, 1971-ben a fürdőt gyógyfürdővé és 1985-ben a gyógyfürdő környékét gyógyhellyé nyilvánította. A víz mozgásszervi megbetegedésekre, balesetek utáni rehabilitációs kezelésekre, helyi idegbántalmakra és gyulladásos nőgyógyászati betegségekre alkalmazható kiváló hatással. Az alkáli-hidrogénkarbonátos-kloridos gyógyvíz barnás színű és jellegzetes szagú.
Magyarország második legrégebbi cukrászdája
A Dél-Alföld legértékesebb emeletes polgárháza ad helyet Gyula első cukrászdájának, ami Magyarország második legrégebben működő cukrászdája. A 100 éves cukrászda nevet viseli. Cukrászmúzeum is üzemel az egyik cukrászműhely helyén. A ház copf és empir stílusú elemekkel épült, de magán viseli a korai klasszicista jegyeket is. A díszítő festések által meghatározott termekben korhű és eredeti biedermeier berendezési tárgyak láthatóak.
Fotó: marcipan74
Világóra a belvárosban
Gyula belvárosában a Városház úton látható a világmindenséget szimbolizáló Világóra, mely egy mobil építészeti és képzőművészeti alkotás egyszerre. A Világóra legfelső eleme egy üveggömb, mely egyszerre jelképezi földünket és a világ egységének szükségességét. Az éjszakai kivilágított, forgó és óránként különböző dallamokat megszólaltató remekmű a zene és az ember kapcsolatának fontosságra hívja fel a figyelmet. Az óra a helyi időt és nevéhez híven a világ időzónáihoz tartozó pontos időt is mutatja
Fotó: ibi67
Erkel Ferenc és az Almássy kastély
Gyula leghíresebb szülötte Erkel Ferenc, egykori szülőháza ma emlékházként üzemel sok-sok erekével. Erkel Ferenc nagyapja kulturális udvarmesterként és házi muzsikusként a gyulai Almássy kastély falai között élt.
A legenda szerint később a zeneszerző is gyakori vendég volt az kastélyban és több operáját is itt komponálta, az egyik leghíresebbet, a Bánk bánt is.
Ennek az emlékét őrzi az egykori kastélyparkban(ami ma a várfürdő területe), a lombját vesztett mezei Juhar, az Erkel-fa.