A 2017-ben leírt új faj, a zsetiszui szöcskeegér (Sicista zhetysuica) terepi fényképe.
Közzétette: Állati 🙂 – 2017. november 30.
A zsetiszui szöcskeegér nyomára Kazahsztán észak-keleti magas hegységeiben bukkantak a magyar kutatók.
“Az állatok, bár a nevük egér, nincsenek rokonságban a házi egérrel” – mondta Sramkó Gábor az MTA-DE Lendület Evolúciós Filogenomikai Kutatócsoportjának vezetője az Inforádiónak. Elárulta, a „csapdázásuk” egyszerű: ki lehet használni, hogy az állatok kíváncsiak és nem menekülnek az embertől.
A Kökszu-völgy ÉK-Kazahsztánban, amely a zsetiszui szöcskeegér típus területe. A szöcskeegerek gyakoriak Kazahsztánban, egyik faj sem veszélyeztetett.
Közzétette: Állati 🙂 – 2017. november 30.
„A potenciális lelőhelyeiken ötliteres vödröket ásunk le, amelybe az állat a kíváncsiságától hajtva beleesik, és nem is tud onnan kiugrani. Szerencsére Kazahsztánban nagy kiterjedésű, természetközeli élőhelyek fordulnak elő, amelyek megfelelőek ezeknek az élőlényeknek. Egy-egy mintavételezési helyen előfordult, hogy 6-12 egyedet is fogtunk egy éjszaka alatt.”
A Tien-san hegység Hétvízi Havasoknak fordítható északi nyúlványában mindössze két egeret fogtak – idézte fel a, hozzátéve, hogy nem tudták azonnal, hogy új állatfajt találtak.
„A kromoszómaszámbeli eltéréseken túl a DNS-ben is nagy különbségek vannak, illetve a fogazatban is megfigyelhetőek eltérések, bizton állíthattuk, hogy ez egy elkülönült faj.”
Új fajt felfedezni mérsékelt övi területeken nem mindennapos esemény, sőt jelentős siker – hangsúlyozta a csoportvezető.