Először valamikor az érettségi tájékán erőltetnek ránk blézert vagy zakót, amelyben aztán rendre végtelenül feszélyezetten érezzük magunkat, az egész inkább hasonlít egy túlméretezett kényszerzubbonyra, mintsem elegáns ruhadarabra. Aztán a zakók a legtöbbünk életében itt-ott visszatérnek, de a testalkatunkhoz megfelelő fazont csak a legritkább esetekben sikerül eltalálni. A csíkos/kockás útmutató után most lerántjuk a leplet a zakókról és a blézerekről.
Egygombos fazonok
Az elmúlt néhány szezonban az egygombos zakók számítottak a legnépszerűbb daraboknak, számos előnyük közül a legnagyobb, hogy szinte minden testalkathoz jól állnak. Hordhatják alacsonyak, magasak, soványak és ducik, sőt 165 centi alatt ez a legideálisabb viselet, ugyanis minél több gomb van egy zakón, annál jobban összenyomja az alakot. Ha valakin van súlyfelesleg, és egygombos zakóban gondolkodik, az mindenképpen szűkített fazont válasszon, a derék- és mellszűkítés ugyanis formázza a felsőtestet, a szűkítés nélkül darabok pedig optikailag még plusz három-négy kilót jelentenek.
Kétgombos fazonok
Az előzőhöz annyiban hasonlít, hogy a legtöbb testalkat ezt a fazont is probléma nélkül hordhatja, viszont telt csajoknak szigorúan tilos mindkét gombot begombolni, igazából az a legjobb, ha egyiket sem gombolják be.
Többgombos fazonok
Alacsony és duci csajok elől elzárnánk a többgombos zakókat. Egyrészt kövérít, másrészt pedig összenyomja a felsőtestet, hatásában az egész olyan lesz, mintha zsugorfóliába préseltük volna magunkat. Ezeket a fazonokat csak 170 centi felett ajánljuk, szerencsére a napjainkban fellelhető zakók legkisebb része tartozik ebbe a csoportba. Magas csajok lehetőség szerint úgy hordják, hogy legalább egy gombot ne gomboljanak be.
Rövid zakók
Ha lenne szigorú zakószabályzat, akkor a rövid fazonokat két nagy csoportba sorolnánk: a csípőig érő és a mell alatt elvágott darabokra. A csípőig érő zakókat a körték és a ducik kivételével mindenki hordhatja. Azért arra érdemes figyelni, hogy ezek a fazonok kiemelik a csípőt, valamint a feneket.
A másik kategóriába tartozó, mell alatt elvágott zakók telt csajoknál abszolút tiltólistásak, ugyanis hiába találnak megfelelő méretet, az összhatás olyan lesz, mintha cipőkanállal préselték volna bele magukat a zakóba. Ezek a fazonok kis mellű csajoknak állnak a legjobban, testmagasságtól függetlenül, nagy mell mellé nem ajánljuk, mert legalább két méretet dob az egyébként is dús kebleken.
Kétsoros gombolású zakók
Az elmúlt években a divatipar újra felfedezte a kétsoros gombolású zakókat, így aztán hordja őket boldog-boldogtalan attól függetlenül, hogy az adott fazon illik-e a testalkatához, vagy sem. Az eredmény pedig egy csomó bohócruhában flangáló, magát divatosnak gondoló nő, akiknek a nagy része pont úgy néz ki, mint Ernőke az 1. G-ből. Ezeket a darabokat csak magasak hordják, és 38-as méret felett nem érdemes próbálkozni vele, ugyanis még a legtökéletesebb testalkaton is csak hellyel-közzel áll jól. Kötelező hozzá egy testhez simuló póló és egy szűk nadrág, bő inggel és A vonalú szoknyával két év letöltendő jár érte.
Különleges zakók
A különleges szabású zakóknál (military, hatalmas válltömés, buggyos ujj) arra kell figyelni, hogy szinte kivétel nélkül mindegyik fazon optikailag felpakol az emberre néhány keresetlen kilót. A válltömés a vállakat, a melldíszítés a melleket fogja kiemelni, a fodros zsebek pedig a csípőt, ezért mindenképpen érdemes végiggondolni, hogy előnyös lesz-e, ha az adott testrészekre kerül a hangsúly. Aki nem akar hibázni, az letisztult szűkített zakót választ magának, amely követi test vonalát, és nem hívja fel a figyelmet az apróbb hibákra.