Manapság lakást eladni jó áron nem olyan könnyű, nagy a verseny, nehéz kitűnni a kínálatból. Ezeken a problémákon segít az itthon is egyre elterjedtebbé váló home staging. A home staging nem más, mint az ingatlanok eladásra való felkészítése, amelynek eredményeképpen a lakás elsősorban eladhatóvá válik és a befektetett összeg is megtérül. A téma egyik hazai szakértője Dr. Somogyi Patrícia lakberendező, aki kifejezetten home stagingre fókuszáló akadémiát is üzemeltet, valamint közgazdász és ingatlanbefektető. Patrícia osztotta meg velünk előtte-utána és fázisfotókon, mit is takar egy ilyen home staging projekt, és milyen jelentős változásokat érhetnek el vele az eladásra szánt ingatlanok tulajdonosai.
„Ez egy nagy költségvetésű, teljes átalakulást igénylő projekt volt, nem klasszikus Home Staging” – kezdi a legfontosabbal Patrícia, és hozzáteszi, a home staging nem mindig jár ekkora munkálatokkal. A nagy átalakulást látva, azt gondolhatnánk, ez egy fél évet is felölelő projekt lehetett, de nem, mindösszesen 12 hét alatt készültek el. „Volt némi fennakadás, de melyik felújításnál nincs ilyen?” – ismeri el Patrícia, aki azt is megosztja velünk, hogy bizony heteken át a bontásé volt a főszerep: „Falakat bontottunk, átstrukturáltuk a tereket, a nyílászárókat és az aljzatot is kiszedtük. Új, a mai kor igényeinek megfelelő anyagokat építettünk be. Padlófűtést szereltünk, illetve a szobákban radiátoros fűtését, ennek során minden cső és vezeték a padlóban került.”
Azt gondolnánk, nem éri meg ekkora átalakításba kezdeni, de Patrícia eloszlatja ezt a nézetet: „Nagy volt az átalakítás, de megérte, ez a lakás rendkívül jó alap ahhoz, hogy egy tökéletes otthont hozzunk létre, és a lokációja is tökéletes volt. A munka során a cél kettős volt: saját részre is megfelelő legyen, illetve eladás esetén is sikerrel értékesíthető ingatlant kapjunk.”
A lakásba lépve korábban egy keskeny előtérbe léptünk, amiből az 1,85 méter széles konyha nyílt. Ezt a két területet az átépítés során egybenyitották, így kapták meg a végleges, tágas fogadóteret, itt egy helyiségben egyesül az előszoba, konyha és étkező funkció.
A kisszobából dolgozó lett, ami a falbontásnak köszönhetően tágasabb. Ezt a helyiséget parkettázták, és a fal krémes színt kapott: „A megfelelő dekorációval tettem még hívogatóbbá.”
„A fürdő átalakítására funkcionális szempontból volt szükség, ide a kád helyére egy kétszemélyes zuhanyt építettünk be, a mosdót és a wc-t is áthelyeztük, bidével bővítettük. Ennél a helyiségnél a türkiz a fő motívum” – meséli Patrícia, és folytatja is a másik fürdővel, ami szintén letisztult stílusú, fehér és mogyorószín keveredéséből áll, amit a lila szín tesz élettel telivé.
Az egyik hálószobánál a türkiz, míg a másiknál a lila uralkodik. Ezek a helyiségek is teljes átalakuláson mentek át. A zöld háló nagyon megnyugtató, ide belépve a figyelem egyből az ágy mögött helyet kapott csillogó, ezüst tapétára irányul. A másik háló, a lila kicsit mozgalmasabb hatást kelt, és ez a karakteres szín a hálóhoz tartozó fürdőben is megjelenik.
A nappaliban kitűnő példát láthatunk arra, hogyan lehet a régi és az új bútorokat elegáns stílusban párosítani. Ezt a teret egyébként a tapéta, a csillár és a ronda konvektort a központi helyen felváltó kandalló uralja.