Az egyre hosszabb ideig tartó hőhullámok miatt a Balaton vize is folyamatosan melegszik, és ennek káros következményei lehetnek.
A kánikulai időszakokban először a sekélyebb, gyorsan átmelegedő vizekben fordulhat elő kagyló- és halpusztulás, mert a baktériumok bontják a vízben tárolt szerves anyagokat, ez oxigént vont el, és káros gázok is keletkezhetnek. Az elpusztult állatok bomlásnak indulnak, ami még több oxigént von el – magyarázta az öngerjesztő folyamatot a Zaol.hu-nak Beliczky Gábort, a keszthelyi Pannon Egyetem biológusa.
A Balaton alapvetően inkább tápanyagszegény, ezért a tóra eddig nem volt jellemző a nyár eleji vízminőségi probléma. Ám a szakértő szerint a keszthelyi és szigligeti öbölnél kissé más a helyzet. A keszthelyi parti sétány közelében és a strandokon virágzik a kékalga.
A kékalgát onnan lehet felismerni, hogy a virágzás kezdetén neonzöld sávok, olajszerű foltok figyelhetők meg a felszínen. A kékalga egyes fajai toxinokat termelhetnek, amelyek állatra és emberre is veszélyesek lehetnek. Ez természetes folyamat, de veszélyforrás lehet.
Tartós, összefüggő neonzöld felszíni jelenség idején nem ajánlott már a fürdőzés, a gyerekek ne igyanak a vízből, fürdés után pedig zuhanyozzunk le. Figyeljünk a kutyákra is. Fontos, hogy ne etessük a vízimadarak, mert a kenyér és perec nem természetes táplálékuk, ráadásul a vízbe dobált ennivaló is rontja a vízminőséget.
(Kiemelt kép: MTI/Varga György)