Ezt a minimalista ajtódíszt különösebb kézügyesség nélkül is elkészítheted. Elég hozzá egy nagyobbacska fémkarika, melyre rögzíts egy-két szárított- vagy művirágot és egy őszi színvilágú masnit.
A narancsszínű, csepp alakú termésburkokkal rendelkező, szárított lampionvirág az őszi dekorációk egyik legláványosabb eleme lehet, koszorúba kötve is igazán tetszetős.
A színes, őszi levelek gyakorlatilag tálcán kínálják magukat, hogy az őszi kopogtatókoszorút velük dekoráljuk ki. Mutatós, ha csak egyféle fa nagyjából megegyező méretű leveleit használod…
De vegyes fajtájú és színárnyalatú levelekből is készülhet a dekoráció.
A jellegzetesen őszi alkotórészek közé akár néhány nyáriasabb elemet is becsempészhetünk, például szárított rózsákat.
A koszorúra szánt faleveleket többféle módszerrel is előkészítheted, hogy szebbek és tartósabbak legyenek:
- Az egyik lehetőség a vasalás: a faleveleket tedd sütőpapír, zsírpapír vagy papírtörlő közé, majd a biztonság kedvéért még egy törölközőt is teríts rá, majd vasald ki!
- Ha nem teljesen lapos leveleket szeretnél, hanem az a cél, hogy megőrizzék természetes formájukat, hajlékonyságukat, sütőpapírba vagy zsírpapírba csomagolva tedd be őket a fagyasztóba néhány órára!
- Némileg macerásabb, de kiválóan tartósít a glicerines fürdő: 1 : 2 arányban keverj össze glicerint és vizet, majd pár napra áztasd be ebbe a leveleket. Miután kivetted a folyadékból, hagyd kicsit megszáradni, és már használhatod is.
Sőt! Bár kevéssé szokványos megoldás, de akár a nyaraláskor gyűjtött kagylók is felkerülhetnek az őszi ajtódíszre, a lényeg, hogy színvilágban harmonizáljanak a koszorú többi részével.
Élénk színű bogyókból – például csipkebogyóból, tűztövisből – is igen pazar kopogtatókoszorú köthető. Bár az eredeti bogyók kevésbé tartósak, azonban már meglehetősen élethű imitációk is kaphatók.
Ez a teljes egészében őszi termésekkel borított koszorú viszont kifejezetten időtálló darab, amit akár évekig újra és újra elővehetsz ebben az évszakban.
- A kopogtatókoszorúk elkészítéséhez különféle koszorúalapok közül választhatsz. A szalma, vessző vagy a moha koszorúalapok a legideálisabbak, hiszen már önmagukban is dekoratívak, így egyáltalán nem baj, sőt mutatós is, ha részben fedetlenül maradnak. A hungarocell, illetve tűzőhab koszorúalapokat azonban célszerű a teljes kilátszó felületükön beborítani.
- A díszítések kötözéssel, tűzéssel vagy ragasztással, illetve ezek párhuzamos alkalmazásával is felkerülhetnek a koszorúra.
- A tűzéshez célszerű tűződrótot használni: ezekkel a különféle méretű és vastagságú kivitelben, viszonylag olcsón beszerezhető eszközökkel a legegyszerűbb rögzíteni a szárított virágokat, leveleket. Szárral nem rendelkező termések, illetve nagyobb elemek rögzítésére nem alkalmas.
- Ha ragasztással dolgoznál, felejtsd el a papírragasztókat, háztartási ragasztókat! Mindenképp ragasztópisztolyra lesz szükséged. Bár a használatához nem árt egy kis gyakorlás, de hamar bele lehet jönni.
A bájos dísztökök is elmaradhatatlan elemei az őszi dekorációknak, többek között az ajtódíszeknek is.
Ezen a koszorún az ősz sárgás-narancsos és a tél deres árnyalatai már egyszerre vannak jelen. Egészen addig aktuális marad, míg elő nem kerülnek a karácsonyi dekorációk.