Az igazán profi konyhához csupán néhány alapfelszerelés szükséges, egy dolgon azonban nem érdemes spórolnod: a minőségen. Mutatjuk, mikre van szükség egy profi konyhához, amik karácsonyi ajándéknak is tökéletesek.
Must have alapkések
Nem létezik profi konyha minőségi kések nélkül. Vagyis ne a mennyiséget, hanem a minőséget tartsd szem előtt! Alapvetően 3 típusú késre van szükséged: kiskés, nagykés, és kenyérvágó kés.
A kiskéssel a zöldségeket hámozzuk, és az apróbb dolgok szeletelését végezzük, a nagykéssel, azaz a szakácskéssel pedig a húsokat készíthetjük elő.
Speciális kések
Az alapkéseken túl, ha szereted a halat, érdemes egy halfiléző kést is beszerezned: a hosszú, vékony pengéjű, hajlékony kések megfelelőek erre a célra. Persze, a filézőkés mellé egy halcsipeszt is újíts be, hogy a kisebb-nagyobb szálkákat könnyedén ki tudd szedni a halból.
Ha tovább szeretnéd finomhangolni a késkészletedet, és szereted a sajtot, érdemes beszerezned egy sajtkést is, amivel leheletvékony szeleteket szelhetsz a kedvenc sajtodból. De ha a barátaid, családtagok is gasztrofanatikusok, ajándékozz komplett késkészletet: nincs például olyan férfi, aki ne örülne egy steak késkészletnek, és hozzá való dizájnos késblokknak, na meg persze egy profi késélezőnek.
Praktikus vágódeszka
Ideális esetben a húsokhoz, halakhoz és a zöldségekhez külön vágódeszka passzolna, de ha nem akarsz otthonra egy külön szekrényrészt fenntartani a vágódeszkáknak, válassz egyetlen vágódeszkát, aminek az előlapja cserélhető.
A cserélhető előlapos vágódeszka ötletes megoldás, hiszen nemcsak helyet spórolsz, hanem könnyen tisztán is tarthatod.
Profi wok
A húsok és zöldségek átpirítására szolgáló wok jó pár éve itthon is hódít, de nem mindegy, hogy milyen kialakításút használsz. Figyelj arra, hogy a wok alja legyen sima, így mindenféle főzőfelületen tudod majd használni a gáztól a villanytűzhelyig.
A wok kiválasztásánál arra is ügyelj, hogy kellőképpen nehéz legyen – ebből tudhatod, hogy megfelelően tartja majd a hőt.
Minőségi serpenyő
A wok mellé jó, ha van egy profi serpenyőd is. Kétségkívül a tapadásmentes felületű a legjobb döntés, de emellett fontos az is, hogy a nyele készüljön fémből, és bírja az akár 250 fokos hőmérsékletet is.
Így ugyanis a sütőbe is bátran beteheted, és nem kell megszakítanod a főzés folyamatát azzal, hogy az előfőzést követően jénai tálba pakolod a sütésre szánt ételt.
Rozsdamentes lábasok
Egy profi háztartás sem létezhet egy-két kisebb, közepes, valamint nagyobb lábas nélkül. Itt is figyelj a minőségre és az anyagra: a rozsdamentes acélból készülő lábasok extra tartósak, hosszú évekig hű társaid lehetnek a konyhában.
A fülek készülhetnek fémből, de bakelitből is – a bakelit nem forrósodik át, és akár sütőben is használhatod 150 fokig. Ne felejtkezz el a praktikus megoldásokról sem: válasz olyan lábast, aminek a fedőjén van vízkiöntő szelep, így adott esetben megspórolhatod a szűrést, és a forró gőztől sem kell tartanod.
Nélkülözhetetlen salátacentrifuga
Talán nem is gondolnád, de a salátacentrifugán is múlik, milyen lesz a saláta élvezeti értéke. A saláta sokkal ropogósabb lesz, és tovább eláll, ha mosást követően megszárítod a leveleket. Amikor ugyanis megmossuk a salátát, a levelek sok vizet zárnak a redőik közé, így sem a salátaöntet nem tapad meg rajtuk, sem a ropogósságukat, frissességüket nem tudják megőrizni. Ints búcsút a szottyadt, vizes salátáknak, és vesd be a salátacentrifugát!
Variációk habverőre
A hagyományos habverőt mindannyian ismerjük: ez az, ami a habok felverésére szolgál, ugyanis a krémbe sok levegőt juttat, ami által az könnyen felhabosodik. Egy sűrűbb tésztához azonban keményebb habverőre van szükséged, amivel könnyedén és egyszerűen elkeverheted a masszát.
Ha igazán profira veszed a formát, akkor szerezz be egy francia habverőt is, ami nagyon jól jön majd az olyan mártásokhoz, krémekhez, tésztákhoz (például palacsintatészta, főzött angol krém, habarás), amik lisztet is tartalmaznak, és csomósodásra hajlamosak.