A Levegő Munkacsoport szakemberei szerint akár ezerszer mérgezőbb lehet, ha valaki fa helyett szeméttel fűti az otthonát. Pedig a fa sem feltétlenül környezetbarát, nemcsak a kéményen keresztül, hanem a lakásban is mérgezi a levegőt.
Magyarország egyébként sincs jó helyzetben, ha a légszennyezést vesszük, de a szilárd tüzelés okozta egészségkárosodások szempontjából tényleg sereghajtók vagyunk. Nálunk a második legrosszabb a helyzet az Európai Unióban.
Érthető, ha Budaörsön civil kezdeményezésre az önkormányzat ingyenesen hívható zöld számot indított, itt várják a szeméttel fűtéssel kapcsolatos bejelentéseket. Ha valaki bizonyíthatóan hulladékkal tüzel, azt a rendőrség kivizsgálja, és amennyiben indokolt a bejelentés, jelez a járási hivatal felé és akár háromszázezer forintos is lehet a kiszabható bírság.
Eddig nyolc bejelentés érkezett, büntetést még senki sem kapott.
Tudtad?
- A Föld lakosságának 95 százaléka él olyan szennyezett levegőben, amely káros az emberi szervezetre.
- A legártalmasabb szennyező anyagok elsősorban emberi tevékenységekből termelődnek. A gyárak és ipari teljesítmények mellett óriási levegő- és klímagyilkos a háztartási fűtés és a közúti közlekedés is.
- A légszennyezettség ugyanis mindenre hatással van: megrövidíti az életet, növeli az orvosi költségeket, csökkenti a termelékenységet a gazdaságban, károsítja az ökoszisztémát.
Mit tegyünk, ha valaki a környezetünkben hulladékot éget?
- Ha ez nem hoz eredményt, az illetékes kormányhivatal járási kirendeltségénél, illetve az önkormányzatnál lehet bejelentést tenni. (Helyszíni szemlére az önkormányzat illetékesei fognak kivonulni, az eljárás lefolytatására a járás hivatott.) A bejelentő kérheti adataink zártan kezelését, tehát nem kell bosszútól tartania.
- Vidéken a polgárőrség is intézkedik, bár jogköre nincsen.
- Hétvégén, illetve munkaidőn kívül a 112-t érdemes hívni.
Kiemelt kép:
Foglalkoznunk kell a légszennyezettséggel!