Emlékszem a pillanatra, amikor a papírtörlők elkezdtek terjedni, mert anyukám felhívott lelkendezve, hogy végre kidobhatja a régi textilpelenkáinkat, amiket még babakorunkból megtartott takarításhoz. A mindenféle női nevekkel ellátott papírtörlőkkel számtalan szóvicc is született, így örökre az életünk részei maradnak, de azért be kell látnunk, hogy nem a legköltséghatékonyabb és nem is túl környezetkímélő a használatuk. Úgyhogy itt az ideje, hogy egy lépcsővel feljebb lépjünk és a mikroszálas kendőknek adjunk egy esélyt. Van három érvünk is a mikroszálas törlőkendők mellett.
1. Újra felhasználható
Vegyük az első és legfontosabb szempontot, ami miatt a mikroszálas törlőkendők mellett tesszük le a voksot: újra felhasználhatók. Simán bedobhatók a mosásba, hogy a következő takarításnál megint görnyedjünk kedvünkre a kád felett és tisztítsuk ki a segítségükkel. Így aztán a papírpazarlást is csökkenthetjük és hosszú távon a pénztárcánkat is jobban kíméljük, mint a papírtörlőkkel.
2. Jobban működik, mint a papír vagy a pamut
Mondhatnád, hogy az első ponthoz elég, ha a gyerek textilpelenkáját használjuk, pedig nem: az anyaga miatt a mikroszálas törlőkendő jobban működik, mint papír vagy pamut társai. Ana Andres, a londoni TidyChoice takarítócég alapítója szerint a mikroszálas kendők több millió apró rostot tartalmaznak (innen a „mikroszál” kifejezés), amelyek enyhén pozitív töltéssel rendelkeznek, így vonzzák a szennyeződéseket és a koszt. Mivel a mikroszálak olyan kicsik – egy szál 100-szor finomabb, mint egy hajszál, és az átmérője nagyjából egy pamutszál egyharmada –, olyan repedésekbe és résekbe tud behatolni, ahová a papírtörlő és a pamutrongyok nem. A szálak megnövekedett felülete több vizet is képes megtartani, mint egy normál rongy vagy szivacs, így lesz sokkal nedvszívóbb a törlőkendő.
3. Kevesebb baktérium kevesebb vegyszerrel
A mikroszálas törlőkendő csodája az is, hogy ahelyett, hogy egyszerűen csak a port, a szennyeződéseket és a baktériumokat elkenné, mozgatná a felületen, a mikroszálas anyag ezeket a dolgokat felszedi (a kiömlött folyadékokról nem is beszélve). Ez azt is jelenti, hogy a hatékony tisztításhoz vagy a fertőtlenítéshez nem feltétlenül van szükség tisztítószerekre, vegyszerekre, ami a környezet és az egészségünk szempontjából is remek hír. A mikroszálas anyagok baktériumok elleni hatása már 2002-ben hivatalosan elismertté vált, amikor a Kalifornia Egyetem tanulmányában kiderült, hogy a mikroszálas felmosórongyok használata a hagyományos pamut mopok helyett 99 százalékos baktériumcsökkenést eredményez. Ráadásul sokkal könnyebbek és ergonomikusabbak, mint a hagyományos felmosók, és nem kell állandóan vízbe mártani, kifacsarni őket. Itt az ideje tehát átállni a mikroszálas takarításra, a pénztárcánk és a bolygó is meg fogja köszönni ezt a döntést.
Mosol te rendesen?
- 5 dolog a lakásban, amit gyakrabban kéne mosnod
- 3 tipp, hogy jobban bírják ruháink a mosást
- 4 tipp mosáshoz, hogy a családi szennyes ne temessen maga alá