Ezért sírunk, ha hagymát szeletelünk

Bors Hanna | 2022. Február 23.
Az egyik legkellemetlenebb konyhai művelet, amikor hagymaszeletelés közben a hagyma elkezdi marni a szemünket, ami pillanatok alatt könnybe lábad.

Csíp. szúr, kellemetlen, ráadásul a könnybe lábadt szemünktől semmit sem látunk. De miért is történik mindez hagymaszeletelés közben?

A Science Alert szerint ez egy kémiai folyamat eredménye. Eric Block kémikus azt mondja, a hagyma vegyi fegyvere egyfajta védekező mechanizmusként fejlődött ki az evolúció során, a növény a szúrós, könnyezésre ingerlő anyaggal igyekszik leszoktatni az állatokat arról, hogy megegyék.

Fotó: Getty Images/Capelle.r

Tehát a reakció egyfajta védekezés, amivel ránk támad a hagyma, testünk tökéletes reakciója pedig a könnytermelés: a könny víztartalma ugyanis oldja a keletkező irritáló anyagot.

Ha felsértjük a hagyma sejtjeit, enzimek szabadulnak fel belőlük, amik reakcióba lépnek a hagymában levő kénnel.

A Webbeteg szerint ahogy az enzim találkozik a hagyma aminosavjaival, propántiol-szulfoxiddá alakul, mely a levegőbe kerül, eléri a szaruhártya idegeit, és működésbe hozza a könnymirigyeket. 

Egyes hagymák nem fejtenek ki erős reakciót

Erről még folynak viták, miért, de a válasz az egyes hagymafélék kéntartalmában rejlik, míg egyesek szerint a hagyma növekedésének körülményei is hatással lehetnek rá. 

A fokhagyma pedig azért nem csíp, mert az egymással reakcióba lépő alkotóelemek egy része hiányzik belőle. 

Házi praktikák a könnyezés ellen

(Nyitókép: Getty Images)

Exit mobile version