A fekete foltok az egyik legnyilvánvalóbb jelei annak, hogy penészes a konyhánk. Ennél azonban sokkal rejtettebben is megjelenhet. Az alábbiakban szakértők gyűjtöttek össze hét olyan figyelmeztető jelet, ami hátterében a rejtett penészgomba állhat.
1. Dohos szag
A penész a sötét, nedves helyeken telepszik meg, például a mosogató alatt, a hűtőszekrény mögött vagy a szekrények és kamrák sarkaiban. A dohos, földes szag gyakran az első jele annak, hogy a konyhában bizony penész van.
2. Elszíneződés vagy vetemedés
Árulkodó jel lehet az is, hogy a konyhánkban a falak, a padló vagy a mennyezet elszíneződik Ha nem cselekszünk időben, a nedvesség idővel beszivároghat otthonunk más részeibe is, ami csak növeli a problémát.
3. Vízszivárgás
„Bármilyen korábbi vagy jelenlegi vízszivárgás a konyhában, még ha kicsi is, rejtett penészgombásodást eredményezhet. Ha ilyen problémákat tapasztalunk, ellenőrizzük a konyhai mosogató alatti, a csapok körüli vagy a készülékek mögötti részeket a vízkár vagy a penész jelei miatt”– javasolja Holevich Petya, a Fantastic Services takarítási szakértője és felügyelője.
4. Hámló festék
A penész a nedves környezetben éli igazán világát, és ha a konyhai festék vagy tapéta alatt rejtett nedvesség reked, ez okozhatja azok buborékosodását.
5. Romló állapotú tömítőanyag
A penész a csempék közötti apró résekben vagy a mosogató körül is elszaporodhat, ahol a fugázás valamilyen okból megsérült. A repedezett vagy hiányzó habarcsvonalak szintén ideális környezetet biztosíthatnak a penészgomba szaporodásához.
6. Kondenzáció
A konyhai ablakokon, csöveken vagy falakon jelentkező túlzott páralecsapódás magas páratartalomra utalhat, ami ideális környezetet teremthet a penész növekedéséhez.
7. Allergiás reakciók
Ha mi vagy családtagunk megmagyarázhatatlan, allergiaszerű tüneteket tapasztal, például tüsszögést, köhögést vagy bőrirritációt, azokat okozhatja a penész jelenléte a konyhában. Ezt mindenképpen érdemes kivizsgálni.
Mit tehetünk?
Ha penészgombát fedezünk fel a konyhában, fontos, hogy ne essünk neki, ne kapargassuk, súroljuk, mivel ezáltal penészspórák kerülhetnek a levegőbe, ami súlyosbítja a problémát. A 10 négyzetméternél kisebb penészes területek általában megtisztíthatók ecetes oldattal, de nagyobb fertőzések esetén a szakemberek szerint az a legjobb, ha profi penészmentesítési szolgáltatást veszünk igénybe.
Fontos emellett, hogy a penész okát – például szivárgás vagy vízkár – megfelelően kezeljék, és a területet alaposan kiszárítsák. A penész megelőzése érdekében gondoskodjunk a konyha jó szellőzéséről, tartsuk szárazon azokat a felületeket, amik veszélyeztetettek penészesedés szempontjából, különösen a mosogató és a hűtőszekrény környékét.