A kitikkadt és lekókadt szobanövények látványa nem túl szívderítő, de a helyzet sok esetben még menthető. Főleg akkor, ha tudod, milyen célravezető lépésekkel segíthetsz a rossz passzban lévő zöldeken!
Menjen, aminek mennie kell
Sajnálatos tény, hogy a szemmel láthatóan elszáradt, megbarnult növényi részek elhaltak, így azok megmentéséért semmit nem lehet tenni. Amivel ilyenkor a leghatékonyabban segíthetsz a növénynek, az az, ha levagdosod az élettelen leveleket és virágokat: a szobanövényed hálás lesz érte, így ugyanis több víz és tápanyag jut a még menthető részekhez.
Lényeges, hogy éles ollóval dolgozz, és ha több növény megmentésén is fáradozol, mindig fertőtlenítsd az eszközt, mielőtt az egyik után a másikhoz érnél vele.
Tessékeld ki az élősködőket
Mindenképp vizsgáld át tüzetesen, hogy nem támadták-e meg különféle paraziták a gyengélkedő szobanövényt, kiszáradt állapotban ugyanis könnyebben válhat a kórokozók célpontjává. Nézd át a leveleket alul-felül, a szárakat, a virágföldet, és ha vannak, akkor a növény virágait.
Bármi gyanúsat találsz, fújd le parazitaölővel, és ha súlyos a helyzet, inkább vágd le az érintett részeket.
A legjobb szomjoltó
Sokan arra esküsznek, hogy a lekókadt növényeket néhány órára vízzel teli kádba vagy lavórba teszik, ahonnan kellő folyadékot szívhat magába. Ez igazán logikusnak hangzó lépés, de van ennél sokkah hatékonyabb megoldás is.
Ha kiszáradt a virág földje, egy pici gereblyével lazítsd fel, és alakíts ki benne kicsi gödröket! Ezek segítenek majd a víz egyenletesebb eloszlatásában és a vízfogyasztást sem növeli jelentősen.
Az öntözéshez jéghideg helyett jobb langyos vagy szobahőmérsékletű vizet használni, ezt ugyanis jobban felszívják a virágok!
Szomjoltás a leveleken
Nagyon sokat segít abban, hogy a kiszáradt szobanövény magára találjon, ha egy nedves ronggyal áttörölgeted a leveleit. Ettől nemcsak szebbek és fényesebbek lesznek, hanem több tápanyaghoz és oxigénhez is juthatnak, ami rövid időn látványos eredményt hoz.
Nyitókép: Getty Images – ela bracho