nlc.hu
Otthon
Hűvös, esős május hatása a kertre

“Ha a május hűvös és esős…” – Ezt jelenti a gazdák régi mondása

Még ha az időjárás nem is csábít éppen piknikezni, egy régi – hazánkban talán kevésbé ismert - európai gazdamondás szerint vannak jó oldalai is, különösen a kerted számára.
Pitypang az esőben

Miközben sokan már vágynak a napsütésesebb napokra, van egy régi mondás, ami reményt ad a rossz időben:

Ha a május hűvös és nedves, megtelik tőle a gazda istállója és hordója.

Ahelyett, hogy a rossz időjárás miatt panaszkodnánk, érdemes inkább a régi gazdamondást szem előtt  tartani, mert talán a nyár még napsütésesebb lesz, és a kamra  magától megtelik egy csapadékos májusnak köszönhetően.

Ez a régi gazdamondás tehát az időjárással és a betakarítási ciklusokkal kapcsolatos évszázados tapasztalatokon alapul. A csapadékos május biztosítja, hogy a talaj elegendő vizet tartson meg, és a növények elegendő nedvességet kapjanak a kulcsfontosságú növekedési fázisban.

A gabonafélék, a cékla, a burgonya és más növények különösen profitálnak ebből. A gazdák számára ezek a körülmények jó előjelek a bőséges nyári és őszi termésre.

A hobbikertészek is örülhetnek a csapadékos májusnak. Az eső és az enyhe hőmérséklet kombinációja optimális feltételeket teremt a zöldségek, gyümölcsök és dísznövények növekedéséhez. Különösen a fiatal palánták fejlődnek jól ebben az éghajlatban, mivel szárazságstressz nélkül tudnak gyökeret verni.

Az olyan zöldségek, mint a saláta, a spenót és a káposzta azért virágoznak, mert szeretik az enyhe időjárást. Az olyan virágok, mint az árvácskák, a nefelejcsek és a csillagfürtök, akkor mutatják legszebb színeiket, amikor nem szenvednek a hőségtől. A talaj egyenletesen nedves marad, ami öntözést takarít meg és elősegíti a talajéletet. A gyomokat könnyebb kitépni, mert a talaj laza marad.

De légy óvatos: A túl sok nedvesség problémákat is okozhat – például pangó vizet, csigafertőzést vagy gombás betegségeket az érzékeny növényeknél. Ezért különösen fontos most a jó vízelvezetés és a rendszeres ellenőrzés a kertben.

(via)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top