A hagyma nagyon egészséges és ínycsiklandóan finom zöldség, kár lenne kihagyni a napi étkezésekből csupán azért, mert nehéz előkészíteni. A hagyma meghámozása sem egyszerű feladat, többségünk már ekkor elsírja magát. Ezért a jelenségért egy propán-tiol nevű kénvegyület felelős, amely irritálja a nyálkahártyát, és könnyezést okoz.
Miért sírunk, ha hagymát vágunk?
A könnyezés akkor indul, amikor felvágjuk a hagymát vagy megsértjük a legkülső, húsos rétegét. Ennek igen egyszerű a magyarázata: a hagyma sejtjei rongálódnak a vágástól és felszabadul az előbb említett anyag. Valójában ennél is bonyolultabb folyamatról van szó, ugyanis a könnyezést kénsav okozza, amely a propán-tiol levegővel való érintkezésekor képződik. Ez nem jelent veszélyt a szervezet számára, csupán kellemetlen csípő érzést okoz a szemben.
Azért sem sírok!
Ha tényleg utáljuk az érzést, vágjuk folyó víz alatt a hagymát, amely lemossa az irritációt okozó vegyületet, így sokkal kevésbé érezzük a hatását. A tanács persze nagyon bölcsen hangzik, de a megvalósítás már nem olyan egyszerű. Aki próbált már vízcsap alá benyúlva, folyó vízben éles késsel dolgozni, az ismeri a problémát: ez nem túl biztonságos!
Ezért jobbat ajánlunk: a hagymát tartsuk a hűtőben és mielőtt felvágnánk, még pár percre dobjuk be a fagyasztóba is. A hideg hatására a kémiai folyamatok lelassulnak, így nem képződik annyi kénsav, amikor a propán-tiol felszabadul. Dolgozzunk gyorsan, hogy ne melegedjen fel kezünk alatt a hagyma.
Hogyan szabaduljunk meg utána a hagymaszagtól? Tovább a hobbikert.hu-ra!>>