Az új szezon sminkdivatjának egy része a tavaszi-nyári etapból maradtak ránk, mind a csillámos, mind pedig a neon sminkekkel próbálkozhattunk már egy sort az elmúlt hónapokban. Melléjük olyan klasszikusok csapódtak, mint a füstös szemek vagy a hangsúlyos, vörös ajkak divatja, amiket az arany csillogása bolondít meg egy kissé.
Nem mindegy azonban, hogy a csillogó fesztiválsminkeket hogyan mentjük át az őszbe és az is nagy kérdés, hogy ha a nyári barnaságunk odavész, mennyire fognak sápasztani a rikító árnyalatok. És azt tudjuk, melyik vörös rúzs áll nekünk a legjobban?
Füstös szemek
Az egyik legrégebbi smink, aminek már az ókori egyiptomiak is hódoltak és manapság sem tudunk meglenni nélküle, a füstös szemsmink. Az ajánlások szerint készíthetünk rockosan fekete, erős szemsminket (inkább bulikra tartalékoljuk a pigmenteket) és lágy maszatolást is, ami csak a szürkés árnyalatok felszínét kapargatja (randira, barátnős délutánokra és azokra a napokra, amikor kell egy kis Kate Moss-féle dögösség).
Jó tudni, hogy a füstös szemsminknél trükkös módon épp a világos árnyalatokkal érdemes kezdeni. Elsőként is szerezzünk be egy jó sminkalapot, amitől szépen tart az eredmény, majd egy világos alapszínnel menjünk át a teljes szemhéjon, az ugyanis még intenzívebbé teszi majd a sötét, szürkés színeket. Egyszerűbb változatokhoz az is elegendő, ha a szemceruza vonalát satírozzuk el kis fejű sminkecsettel, nappali sminkhez ennyi bőven megteszi.
Tom Fordnál a ’60-as évek stílusában készültek a sötét szemek, Carmen Marc Valvo modelljeinél kevéske csillámmal turbózták a látványt, az Alice + Olivia által megbízott sminkmester, Erin Parsons pedig megalkotta a bulisminkek legjavát. Carolina Herrera abszolút klasszikus megjelenést álmodott modelljeire.
Vörös ajkak
A tavalyi ősz és tél a bogyós gyümölcsök színében tobzódott, amik idén részben átadták helyüket a klasszikus, vörös árnyalatoknak. A végzet asszonya, az erős nő, a démoni domina és Lolita is örülhet a változásnak, hiszen egy jól megválasztott vörös rúzs alapból lottó ötös, amit nyugodtan kenhetünk magunkra jövő ilyenkor is, bármit is diktáljanak majd nagyjaink.
Mivel két egyforma vörös árnyalat nincs, és még ugyanaz a rúzs is másként mutathat két különböző emberen, egészen biztos, hogy mindenki megtalálhatja a számára tökéleteset, ha odafigyel néhány dologra. Elsőként is csekkold a bőrtípusod. Ha meleg tónusú, válassz narancsos, korallos, arany, rezes vagy barnás tónusú ajakszínezőt, hideg tónusú esetén pedig olyat, ami szintén hideg tónusú, tehát kékes, pinkes vagy lilás.
A szín sötétsége sem mindegy. Ha egészen világos a bőröd, vörös rúzsból se válassz túl sötétet, a nagy kontraszt ugyanis kellemetlenül harsánnyá teheti az összképet. Sötétebb bőrtípus esetén azonban érdemes a rúzsoknál is sötétebbet választani, különben épp azt a dögös varázsát veszíti el a szín, amit várnánk tőle.
Az őszi/téli divatbemutatók közül az Alexander McQueennél, az Erdemnél és Brandon Maxwellnél láthattunk csodás vörös ajkakat, de természetesen az olaszos temperamentum nagykövete, a Dolce & Gabbana sem hagyhatta le őket a sminkekről.
Aranyozott részletek
A fémes hatás főszereplője egyértelműen az arany lesz, amitől csilloghatunk mint egy diszkó díva, de kezelhetjük ízléssel is a dolgot. A kevesebb több elve ugyanis simán ül az aranynál, olyan látványos a hatása, hogy nem kell tövig nyomni a sminkecsetet a palettába.
A szemsmink lágy változatai például az intenzív vörös és sötét ajkakkal is remekül párosíthatók, hiszen egy suhintásnyi arany szemhéjpúder kellő ragyogást kölcsönöz, de nem kontárkodik bele az érzéki szájsminkbe.
A szemfestékek mellett persze dolgozhatunk a nyárról megmaradt, aranyos highlighterekkel és bronzosítókkal is, csak ne feledkezzünk meg róla, egy bő hónap múlva már oda a barnaság, sokkal, sokkal kevesebbet tegyünk fel belőle.
Jill Stewart divatbemutatóján rezes árnyalatokkal keverték a színt a fémes-füstös hatású szemsmink kedvéért, az Ashish sminkesei extrém cicaszemekkel párosították, Alice McCallnál pedig tökéletes, visszafogott nappali sminkeket készítettek aranyos csillogású, bézses-barnás szemfestékekkel.
XXL szempillák
Hogy valóban átvált-e a világ a szempillaspirálokról a műszempillákra, még nem eldöntött. Az azonban biztos, hogy valamilyen módon jó lesz, ha rástartolunk a drámai hatásra, az extra dús, extra hosszú pillák ugyanis már önmagukban felérnek egy jól összerakott nappali sminkkel.
Anna Sui a múlt évi Twiggy mániát újragondolva színekkel toldotta meg a látványos pillasort, a Halpernnél színes legyezőkként ékeskedtek a pillák, Faustine Steinmetz pedig a rosszul elkészített, csomókba összeálló pillasort emelte művészi szintre, ahonnan szinte (de csak szinte) már jól is néz ki az összhatás.
A tökéletes szempillaspirált megtalálni nem egyszerű, mint minden sminkterméknél, esetében is érdemes elolvasni a használók véleményét, tapasztalatát. A drogériás, párszázas kategóriában is remek darabokat találhatunk, ha pedig 8-10 ezer forintot készülünk kiadni érte, még indokoltabb, hogy valóban jó minőséget kapjunk a pénzünkért.
Őszi neon
Múlt ősszel is felkapottak voltak az élénk szemsminkek, amik népszerűsége a rikítóan élénk pinkes, zöldes, sárgás árnyalatokkal csak tovább fokozódott a nyár folyamán. A színes szemhéjtusok és szempillaspirálok jó megoldást nyújthatnak rá, ha csak egy kevés, de merész színt szeretnénk használni, akinek pedig tényleg illik bőrtípusához a szövegkiemelők színskálája, bátran próbálkozzon a szemhéjpúderekkel is.
Az eredmény persze minden lesz, csak nem irodabarát, nyitott és laza munkahelyi légkör kell oda, ahová neon pink szemekkel besasszézhatunk, ellenben mázli, hogy nem 0-24 dolgozunk, így simán találhatunk alkalmat a vidámkodásra.
A neon sminktrend éllovasai a Noon by Noor, az Adam Selman, a Chromat és a Tibi voltak, akik egyenként is igyekeztek kimaxolni a lehetséges színvariációk és geometrikus formák nyújtotta lehetőségeket.
Csillám-csillám-csillám
Fény, ragyogás minden mennyiségben jöhet szemre, szájra, arcra, szóval nagyjából mindenhová. Ha nem elég a highlighter, a következő hónapokban is nyugodtan fokozhatod a hatást csillámokkal, bár gyorsan hozzátennénk, ezt a trendet úgy 99 százalékban csak bulisminknek ajánlanánk. Végtére is véget ért a fesztiválszezon, maximum a szüreti mulatságok adhatnak majd kellő okot rá, hogy fényes nappal csillámokkal szórt sminkben parádézzunk – bár kérdéses, mennyire helytálló full sminkben érkezni a szőlőtőkék erdejébe.
Egy szó mint száz, távolodjunk el a Giambattista Valli, a Maison Martin Margiela vagy a Preen végletes show-sminkjétől, amiknek a leghalványabb köze sincs a való élethez és inkább az Oscar de la Renta kifutójára készített szofisztikált, alig-típusokat próbálgassuk. Ezeknél tényleg csak egy leheletnyi csillámport kapnak a szemhéjak arra szolgálván, hogy az egyébként smink nélküli, arcápolókkal elért természetes ragyogást kiemeljék. A csillámos sminkek igazi létjogosultságukat úgyis majd csak karácsony tájékán érik el, addig pedig még sok idő van.