Mit is ünneplünk augusztus 20-án?
Először is tekintsük át, mit is ünneplünk pontosan augusztus 20-án. 1083. augusztus 20-án I. László király VII. Gergely pápa engedélyével, az államalapító István király zárt ereklyéit nyughelyén, a székesfehérvári bazilikában oltárra emelte, ami István király szentté avatását jelentette. Így augusztus 20-a Szent István király és egyben az államalapítás ünnepe.
A tűzijáték és a történelem
A tűzijáték a Horthy-rendszerben került be az augusztus 20-ai hagyományok közé. 1927-ben lőtték először, a Gellérthegyről. Az ötvenes évek elején, politikai okokból a programok megrövidültek, a tűzijáték is elmaradt, csak tábortűz volt helyette a Gellérthegyen. ezután a tűzijáték csak a Kádár-korszakban éledt újjá a hatvanas évek közepén. Ekkortól vált egyébként egyre jelentősebbé a vízi és légi parádé is, Debrecenben pedig megszületett a virágkarnevál.
Tűzijáték 2016. augusztus 20-án
A budapesti tűzijátékot augusztus 20-án nemcsak a Gellért-hegyről és a Lánchídról lövik, hanem az Erzsébet híd északi járdájáról is indulnak majd a látványos rakéták.Este 9 órától több mint 20 ezer pirotechnikai eszközt lőnek fel a szakemberek. Mindez pedig 140 millió forintba kerül. A terrorveszély miatt az eseményt fokozottan biztosítják majd, védőkordont alakítanak fel, ami azonnal megnyílik, ha esetleg gyorsan el kellene hagyni a helyszíneket.