Az 1920-as években felfutó avantgárd hullámmal a filmművészetben addigra megszilárdult hollywoodi stílust kezdték ki, de a zűrös európai korhangulat is erős hatással volt a korban alkotó filmesekre. A dada mellett a legradikálisabb irányzat az absztrakt film volt, ami lényegében abból indult ki, hogy a filmnek történet nélküli, pusztán formák, ritmus és zene játékából álló “vizuális szimfóniának” kell lennie, nemcsak azért, mert az irányzat teoretikusai szerint a film erre született, és punktum, hanem azért is, mert így mindenki által érthető univerzális nyelvet lehet teremteni. Épp ezért az absztrakt film alkotói leginkább társművészetekből, a zene és a képzőművészet oldaláról érkeztek a filmművészetbe, ilyen volt például Hans Richter, Viking Eggeling és Oskar Fischinger is.
“A világon mindennek van lelke, ami a hangján keresztül szabadulhat fel”
Oskar Fischinger német festő és absztrakt filmes volt, de később egyébként rajzfilmeket is készített, plusz ő felelt például a speciális effektekért Fritz Lang A Hold asszonya című filmjében. Munkájában a zeneiségből indult ki, ezt szerette volna vizuálisan megragadni, nagyjából úgy, hogy zenére komponált “filmverseket” (vagyis korai videoklipeket) készített, amelyekben egyszerű geometriai formák ugrálnak és változnak a zene dallamára. Mondjuk így:
Fischinger élete során nagyjából 800 képet festett és 50 kisfilmet rendezett – ezekhez egyébként szintén ő maga kézzel festette meg a képkockákat, amelyeket aztán kockáról kockára befényképezett az animáláshoz.
A rendező 1936-ban kénytelen volt elhagyni Németországot, ahonnan Hollywoodba került, és bár a fogadtatása kezdetben pazar volt – azonnal bekerült a már akkor is neves stúdiónak számító Paramounthoz, kapott német titkárnőt, angoltanárt és elég jó fizetést is –, később sok nehézséggel kellett szembenéznie a hollywoodi filmiparban. Ott ugyanis nem lelkesedtek Fischinger avantgard filmjeiért – a Disney-nek például összerakott egy szekvenciát Bach d-moll toccata és fúgájára, de végül annyira megváltoztatták, hogy Fischinger neve nem is került ki.
Fischinger 1967-ben halt meg, de filmművészete még sokáig nagy hatással volt a világra. Ma egyébként mi is kipróbálhatjuk kicsit, milyen avantgárd filmrendezőnek lenni – a Google-logóra kattintva megkomponálhatjuk saját vizuális szimfóniánkat!
Olvass még többet izgalmas filmrendezőkről az NLCafén:
- Coppola mesterétől Mészáros Mártáig – nők, akik történelmet írtak filmrendezőként
- A 10 legsármosabb rendező Hollywoodban