Mivel a nyaralási szezonban valószínűleg a körözöttek is üdülőhelyeken húzzák meg magukat, az Europol különösen számít a vakációzók információira.
Az üdvözlőlapos akció oldalán országonként egy-egy képeslapot, összesen 21-et tettek közzé. A magyar bűnözők kézre kerítését célzó felhívás képeslapján – amelyet az egyik legkeresettebb magyarnak, Kosztadinvoszki Viktor Miklósnak címeztek – ez szerepel: “Kedves Viktor, tudjuk, hogy szereted a csípős ételeket, ezért egy speciális gulyáslevest készítettünk neked! Gyere vissza! Üdvözlettel: a Rendőrség“
Az akció oldalán az Europol körözési listáján jelenleg 36 személy, köztük három magyar állampolgár és egy-egy magyar származású osztrák, illetve szlovák állampolgár szerepel.
A felsorolásban szereplő magyarok között van Kosztadinovszki Viktor Miklós, akit kábítószerrel való visszaélés bűntette miatt keres a rendőrség, Plank Zoltán, akit szándékos emberöléssel, súlyos testi sértéssel, szervezett lopással és fegyveres rablással vádolnak, valamint Bánáti Attila, aki ellen kábítószerek és pszichotróp anyagok tiltott kereskedelme miatt adtak ki európai elfogatóparancsot.
A honlapon szerepel még – mint Ausztria legkeresettebb bűnözője – a magyarul beszélő, de osztrák állampolgárságú Foco Tibor, akit szándékos emberöléssel és súlyos testi sértéssel vádolnak, továbbá a honlap tanúsága szerint ugyancsak magyarul beszélő, de szlovák állampolgár Szűcs Henrik, akit bűnszervezetben elkövetett zsarolás és védelmi pénz szedése miatt köröznek a hatóságok.
A tavaly keresett két magyar bűnöző – Varjú Tibor, a Koszi klán utolsó szökésben lévő tagja és Farkas Róbert, aki a gyanú szerint tagja volt a 2000-es évek eleji zálogházi fegyveres rablássorozatot elkövető bandának – már nem szerepel a listán.
Az Europol tavaly indított új weboldalt a legkeresettebb bűnözők felderítésére. Az akkor 45 nevet tartalmazó lista idén 36-ra szűkült.
A tizenkilenc nyelven elérhető honlapon részletes leírással és fényképpel mutatják be azokat a szökésben lévő bűnözőket, akiket a leginkább szeretnének kézre keríteni. A honlapon lehetőség van akár név nélkül információt szolgáltatni az elkövetőkről.
A szervezet adatai szerint a körözési honlap 2016. januári elindítása óta 36 személyt sikerült elfogni, közülük legalább 11-et közvetlenül a honlapon közzétett információknak köszönhetően.