Egy amerikai cég Indiában tesztelte a régi lapátkerekes hajókat idéző eszközt, amellyel a Gangesz folyó egy 22 kilométeres szakaszán szedték össze a lakosság egészségét is fenyegető hulladékot.
A CleanTEC cég Infra nevű gépezetébe összesen 13 köbméter növényi és egyéb hulladék fér, egy nap alatt pedig négyszer lehet csurig megtölteni szeméttel. A szemétszedő hajó ez idő alatt körülbelül 20-25 kilométert tesz meg.
Az indiai folyók annyira szennyezettek, hogy a cég képviselői azon aggódtak, hogy nem is tudják majd egyetlen eszközzel lebonyolítani a projektet.
„A meglévő gépünkkel csak a kijelölt terület körülbelül felét tudjuk lefedni – mondta a vállalat egyik, neve elhallgatását kérő munkatársa. – Emiatt fontolgattuk, hogy hozunk még egyet az Egyesült Államokból.”
A cég végül szűk két hónap leforgása alatt végzett a kijelölt szakasz megtisztításával, az összegyűjtött hulladékot egy erre kijelölt helyen rakták le, onnan egy helyi cég szakemberei szállították el további feldolgozásra.
„Összesen körülbelül 700 tonnányi hulladékot emeltünk ki a Gangeszből – tette hozzá a cég munkatársa. – A gépünk napi 10-12 tonna szemét összegyűjtésére alkalmas, ebben műanyag zacskók, üvegek, konzervdobozok, ruhák és egyéb háztartási hulladékok is szerepeltek. A projekt során a helyi köztisztasági vállalat tíz munkatársával együtt a folyópartot is megtisztítottuk a szeméttől.”
Az amerikai cég a megállapodás értelmében 2020 januárjáig folytatja a szemétszedő projektet, amelynek teljes költsége 65 millió rúpiára, vagyis közel 250 millió forintba kerül majd.