A fajtatiszta vs keverék kutya dilemmának egy manapság egyre divatosabb válfaja ütötte fel a fejét:ez pedig a designerdog-jelenség. Régen keverék, esetleg korcs vagy templomtéri kutyának nevezték a nem törzskönyvezett, kicsit sem fajtatiszta négylábúakat. De vannak, akik ezt nem bízzák a véletlenre, megtervezett keverék kutyákat, azaz designer dogokat „alkotnak”.
Designer kutya? Az mi?
A designer kutya nem más, mint két fajtatiszta kutya keresztezése. A cél, hogy a fajtatiszta kutyák pozitív tulajdonságait ötvözzék egy kutyatestben. Elkerüljék az ún. túltenyésztéssel járó genetikai eredetű, s így örökletes betegségeket. Persze a végkimenetelt senki sem tudja 100%-ban garantálni, ennek ellenére egy-egy ilyen designer kölyökért komoly pénzeket is elkérhetnek a kreátorok.
A legnépszerűbb hibrid kutyák
- Goldador, vagy golden lab: a golden retriver és a labrador keveréke
- Labradoodle: labrador és uszkár (poodle) keverék. Ennél a hibrid kutyánál egy hipoallergén szőrzetet sikerült varázsolni, hála az uszkárnak.
- Puggle: mopsz és beagle keverék: itt egy lakásban tartható, kompakt kis kutyát sikerült megalkotni, a mopszokra jellemző „nyomott” orrszerkezet és az ebből adódó légzési nehézségek nélkül.
- Maltipoo: a máltai selyemkutya és az uszkár szerencsés ötvözete. Imádni való, játékos, kellemesen aktív kutyák lesznek.
#adoptdontshop kutyát
Akárhogy is, a kis kutyák vitathatatlanul mind cukik, akár fajtatiszták, véletlen keverékek vagy a legújabb designer őrület eredményei. Tény viszont, hogy a magyarországi állatmenhelyek csordultig vannak ( ingyen) örökbe fogadható, gazdára váró kutyákkal, akik boldogan lennének hű társaink, s a designer dogok legtöbb pozitív tulajdonságát ők is simán hozzák.