nlc.hu
Szabadidő
7 éve már, hogy csak a csend beszél – Cipőre emlékezünk

7 éve már, hogy csak a csend beszél – Cipőre emlékezünk

Mintha csak ma lett volna, hogy Cipő elment. Dalait hallva még szomorúbb a felismerés, hogy már nem hallgathatjuk többé élőben. Pesszimista embernek tartotta magát, s úgy jósolta, ötvenévesen fog elhunyni. Az is korai lett volna...

Magyarországon a 90-es évek  hangulata összenőtt a Republic együttes dalaival. Bódi László – Cipő, Tóth Zoltán, Bali Imre, Szilágyi „Bigyó” László és Boros Csaba 1990. február 23-án alapították a zenekart. A tagok olykor cserélődtek, de a sikerek, és a slágerek nem maradtak el. Egy ország dúdolta a 67-es útont, a Szállj el kismadarat, vagy éppen a 16 tonna fekete szént. Valahogy elképzelhetetlen volt a könnyűzenei élet Cipő és a Repbulic nélkül. A zenekar még ma is aktívan koncertezik, de a frontember már nincs köztük. Cipő, vagyis Bódi László hét évvel ezelőtt, 2013-ban elhunyt.

Imádta a népdalokat

Ungváron született, majd a családja Kisvárdára költözött, ő ott cseperedett fel. Ének-zene tagozatos iskolába járt, zongorázni tanult, s alig tizennégy évesen már dalszövegeket írt. Erre az időszakra Cipő így emlékezett vissza egy 2001-es interjúban, amit a Magyar Narancsnak adott. „Zenei általánosba jártam, ott megtanultam egy csomó népdalt, és ezek a mai napig nagyon komoly hatással vannak rám. Nem véletlen, hogy készült egy olyan válogatáslemezünk is, amelyen azok a Republic-dalok szerepelnek, amelyek kimondottan népzenei ihletésűek.” Gimisként alapította a Cipőfűző zenekart, így született meg saját beceneve is, a Cipő. A gimnázium után azonnal Budapestre költözött, s miközben a konzervatórium-előkészítőre járt, dolgozott postákon, vasutasként és újságkihordóként is. Ahogyan ő fogalmazott, „Bródy János karolta fel”, az ő koncertjein mutatkozhatott be, mint szóló előadó, ám ő mindig is zenekarban gondolkodott, nem akart hosszútávon egyedül fellépni. 

Aki nem méltó rá, az belebukik

Huszonöt éves volt, amikor megalapították a Republic zenekart. Egy kis lakásban kezdtek zenél Zuglóban. Nem voltak közösségi oldalak, nem voltak mobilok. Szájról szájra terjedt a hír a Republickról, hamar felfedezte a rádió és a tévé. A Repül a bálna hatalmas sláger lett.  Ő maga egy videóinterjúban úgy fogalmazott, hogy kicsit sem tartja jókedvű nótának, sokkal inkább indulatos dalnak. „Ez valószínűleg azért volt így, mert fiatalon írtam, s tele indulattal” – magyarázta Bódi. Indulat ide, vagy oda, a siker megérkezett. „A sikert az nem tudja elviselni, aki erre vagy nem méltó, vagy nincs felkészülve. Álszerénység lenne azt mondanom, hogy amikor tizennégy éves koromban elkezdtem a dalírást, ne akartam volna sikeres lenni. Elég nagy önbizalmam volt, úgyhogy számomra az lett volna a csalódás, ha nincs siker” – mondta a korábban említett interjúban Cipő.

Két elsietett házasság

Közben számos dalt írt olyan előadóknak, mint Koncz Zsuzsa, vagy Halász Judit, s elmaradhatatlan események lettek a Republic március 15-ig koncertjei. Időközben megházasodott, s két ikerlánya is született. Nem szívesen beszélt a magánéletéről, de ha kérdezték, elmondta, hogy igen, az életben természetesen ő is volt már szerelmes. Háromszor nősült. Első és második házassága is másfél évig tartott, s mindkét nőt 3 hét ismertség után vette feleségül. Harmadik feleségével már komolyabb volt az ismerkedés, és a lánykérés is. Az asszony pedig 1998-ban ikerlányoknak adott életet. Házasságuk állítólag 12 év után romlott meg, ám ő soha nem szeretett a magánéletéről beszélni.

Cipő, vagyis Bódi László a Republic 20. születésnapjárn rendezett rendezvényen

Cipő, vagyis Bódi László a Republic 20. születésnapján tartott rendezvényen (fotó: Smagpictures.com / Gabriella Steindl)

2009-et írtunk, amikor Cipőt koszorúér-betegsége miatt megoperálták, mint kiderült, lábon hordott ki egy szívinfarktust. Egy évvel később zenésztársaival a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjének polgári tagozatában részesült. Még tervezgette az újabb, nagy koncertet, de állapota a következő években romlott. Ennek ellenére a szívátültetésről hallani sem akart. Súlyos tüdőgyulladással kezelték, és 2013. február 15-én újabb szívroham érte újpesti otthonában. A majdnem 40 perces oxigénhiányos állapot következtében kómába esett, s ebből már nem tudták felébreszteni. Halála előtt egy nappal kinyitotta a szemét, de március 11-én végleg elaludt. Cipő, vagyis Bódi László 47 éves volt.

Mindent elviszek és mindent itt hagyok,

Sohasem voltam és sohasem vagyok,

Te álmodj engem, álmodj tovább,

Soha nem veszíthetsz el.

Így őrzi Cipő emlékét az ország:

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top