A fekete macskákhoz számos kultúrában kapcsolódnak többnyire negatív tartalmú babonák, miszerint a sátán vagy épp boszorkányok megtestesülései vagy épp segítői, illetve, hogy szerencsétlenséget hoznak. A fekete bundás cicusok sajnos a mai napig is sokat szenvednek emiatt, sajnos gyakran válnak bántalmazás, állatkínzás áldozataivá és ők azok is, akiket a legritkábban fogadnak örökbe a menhelyekről.
Léteznek ugyanakkor olyan babonák is, melyek szerint a fekete macska igenis jót jelent. Ilyeneket gyűjtöttünk össze.
- Egy brit babona szerint ha egy fiatal nő fekete macskát tart, sok kérője lesz.
- A halászok feleségei mindig tartottak fekete macskát a háznál, mivel úgy hitték, hogy amíg a férjük a tengeren van, a bársolytalpú távol tartja a veszélyeket.
- A tengerészek számára is jó ómen volt a fekete macska, ezért igyekeztek is a hajón tartani egyet.
- A skótoknál ha egy idegen, fekete macska jelenik meg a háznál, jólétet jelez.
- Egy régi színházi babona szerint, ha egy fekete macska is van a nézőtéren a bemutató idején, a darab sikeres lesz.
- Litvániában, ha a gazdák fekete macskát találnak a gabonatároló környékén, örülnek, mivel úgy vélik, hogy az állat képében Rungis, az aratás istenének szelleme jelent meg.
- Közép-Angliában gyakran adtak fekete macskát nászajándékba, mivel arrafelé úgy tartják, szerencsét hoz az arának.
- A babona egy másik verzója szerint, ha egy fekete macska tüsszent a menyasszony közelében az esküvője napján, boldog házassága lesz.
- Franciaországban ha olyan fekete macskát tartasz, melynek van egy szál fehér szőre is, szerencsés leszel.
A legismertebb fekete macskás babona hazánkban, hogy ha fekete macska megy át előttünk az úton, az szerencsétlenséget jelent. Angliában és Japánban viszont épp ellenkezőleg: szerencsét hoz. A hiedelem Németországi verziója szerint, ha a macska balról jobbra sétál, szerencsét jelent. A törököknél pedig a balszerencse egyszerűen megelőzhető, ha megragadjuk a hajunkat, amikor fekete macska kerül az utunkba.