Az amerikai CNN hírcsatorna információi szerint orosz kutatók még 2011-ben, a szibériai Tumatban bukkantak a jégkorszaki kutyakölyök tetemére, amely olyan jó állapotban maradt fenn, hogy még az állat bundájának nagy részét is épségben találták. Ez már önmagában komoly tudományos értéket képvisel, a tudósok azonban egy ennél jóval jelentősebb leletet is felfedeztek, az egykori jószág gyomrában.
A jégkorszaki kutya utolsó vacsorájának elemzésekor ugyanis egy szőrös szövetcsomóra bukkantak, amelynek sárgás színe miatt a szakemberek először azt feltételezték, hogy a kutyakölyök utoljára egy barlangi oroszlánból lakmározhatott, mielőtt elpusztult volna. A Svéd Természettudományi Múzeum és egy stockholmi egyetem által közösen üzemeltetett Centre for Palaeogenetics genetikai vizsgálatát követően azonban kiderült, hogy egy gyapjas orrszarvúról van szó.
„Korábban még csak nem is hallottunk olyasmiről, hogy egy jégkorszaki ragadozó gyomrában szövetmaradványokat találtak volna” – magyarázta a lelet jelentőségét a CNN-nek Love Dalen professzor, a Centre for Palaeogenetics evolúciós genetikával foglalkozó professzora. „A szénizotópos kormeghatározásnak köszönhetően már tudtuk, hogy a kutya körülbelül 14 ezer éves lehet, az orrszarvú bőréről pedig az derült ki, hogy nagyjából 14 440 éves lehet. Mivel tudjuk, hogy a gyapjas orrszarvúak is körülbelül 14 ezer évvel ezelőtt haltak ki, elképzelhető, hogy ez a kutya az egyik utolsó ilyen állatot fogyasztotta el.”
A kutatók egyelőre arra próbálnak magyarázatot találni, hogyan kerülhetett az orrszarvú húsa a kutya gyomrába, mivel a gyapjas rinocérosz egyedei a szélesszájú orrszarvúakhoz hasonló méretűek voltak, így valószínűtlen, hogy a kutya egyedül elejtett volna közülük egyet. A szakértők arra is rámutattak, hogy az eb valószínűleg az utolsó táplálék elfogyasztását követően hamar elpusztulhatott, különben a szövet kevésbé maradt volna épségben az emésztési folyamatok során.
„Elképzelhető, hogy egy orrszarvú-borjú lehetett az áldozat, így nem elképzelhetetlen, hogy az anya-orrszarvú bosszúja okozta a kutya halálát” – vázolt fel egy lehetséges forgatókönyvet Dalen.
További cikkeink a tudomány világából:
- Nincs is koronavírus, az oltás autizmust okoz, ja, és a Föld lapos – miért hisznek annyian baromságokban?
- Férfinak hazudjuk a női testet, és ez emberéletekbe kerül
- Tudományos divat: mi köze a fizikának és az informatikának az új ruhákhoz?