Több mint háromezer, kémek és hírszerzők által használt eszközt árvereznek el a New York-i KGB Espionage Museum gyűjteményéből – írja az Atlas Obscura. A döntés szomorú háttere, hogy az intézmény végleg bezár, miután a koronavírus-járvány során csődbe ment.
Az árverést a Julien’s Auctions aukciósház szervezi, a tárgyakra 2021. február 13-án lehet majd licitálni. A gyűjteményben szereplő tárgyak egy része történelmi ínyencség: például Che Guevera gimnáziumi bizonyítványához is hozzá lehet jutni, de persze a fő attrakciót a különféle kémkütyük jelentik.
Ilyen például a rejtett mérgezett tűt tartalmazó esernyő, amelyhez hasonlóval a KGB ügynökei 1978-ban eltették láb alól Georgi Markov írót, aki még 1969-ben disszidált a Szovjetunióból Nagy-Britanniába. A különleges ernyő végébe egy rugóval működtetett tűt építettek, ezzel lehetett a mérget bejuttatni a célpont testébe, akár nagy tömegben, egy pillanat alatt.
Ez azonban csak egy a „kémszakmai” eszközökből, az érdeklődők licitálhatnak például egy miniatűr kamerát tartalmazó gyűrűre, vagy épp az fenti képen is látható retikülre, amelynek különleges, legyet mintázó dísze is egy kamerát rejt. A képrögzítő eszközök sorában szerepel egy hasonló nyakkendő is, amelyet a férfiak használhattak.
Kalapács alá kerül a „halál csókja” is
Az álcázott eszközök sorában szerepel egy valódi különlegesség is. A „halál csókjának” nevezett tárgy ugyanis első ránézésre úgy néz ki, mint egy sima rúzs, az aprócska henger azonban valójában egy miniatűr pisztolyt rejt, amely egyetlen lövésre képes.
Szintén elárvereznek egy szabadtéri kép-, és hangrögzítésre szolgáló álcázott eszközt is, amely első ránézésre egyszerű faágnak tűnik, amely éppen emiatt feltűnés nélkül elhelyezhető egy találka helyszínén, akár egy parkban vagy épp a semmi közepén is.
A filmek világát idéző kémkütyük mellett pár olyan tárgy is kalapács alá kerül, amelyről a laikusok nem is gondolnák, hogy léteznek. Ilyen például a Lavanda-M nevű készülék, amellyel például egy autóban rejtőző ellenséges hírszerzők szívverését lehet érzékelni. Az eszközhöz ráadásul odaadják az eredeti felhasználói naplót is, amelyből kiderül, hogy mikor és hol használták a KGB ügynökei.
Licitálni lehet emellett egy 1964-ből származó szállodai „poloskára”, azaz lehallgató berendezésre, az legendás Enigma kódológép szovjet változatára, a Fialkára, vagy épp egy közel féltonnás Lenin-szoborra, amely a KGB kalinyingrádi központjában állt. De kalapács alá kerül egy volt KGB börtönkórház egyik eredeti vasajtaja, illetve olyan közúti figyelmeztető táblák, amelyekkel a KGB-ügynökök sugárveszélyes területekre figyelmeztethették a lakosságot.
Az aukción csak előzetes bejelentkezéssel lehet részt venni, így, aki licitálna valamelyik kémkütyüre, a Julien’s Auctions weboldalán regisztrálhat.
Még több cikk a kémek világáról:
- XV. Lajos James Bondja három évtizedig élt nőként
- James Bond ihlette a fülhallgatóval egybeépített napszemüveget
- Kottalapokon harcolt Hitler ellen a táncosnőből lett kémnő, Josephine Baker