1,8 millió euróba, vagyis átszámítva nagyjából 660 millió forintba került az a szökőkút, melyet október 24-én adtak át Bécsben és máris a világ legrondább szökőkútjaként emlegetik.
A WirWasser címet viselő mű a Gelitin avantgárd művészeti csoport alkotása, mely a helyi hatóságok megbízásából készült, hogy megemlékezzenek Bécs modern vízrendszerének 150 évéről. Az új nevezetesség a „vízért való közösségi felelősséget” szimbolizálja, és bár a tervet egy szakértőkből álló zsűri választotta ki, a lakosság tetszését nem nyerte el az elkészült szökőkút.
A közösségi oldalakon rengetegen kritizálják az alkotást, egyesek szerint annyira csúnya, hogy rontja a városképet, sőt, az osztrák főváros imázsát is. Sokan szóvá tették továbbá a szökőkút elkészítésének magas költségeit is.
„Az új szökőkút úgy néz ki, mintha egy 5 éves gyerek készítette volna – írta egy felhasználó az X-en. – Sok igazi művész sokkal jobban és sokkal kevesebb pénzért megcsinálta volna. Hol van a romantika, az örökség, a szellem, a történelem?”
A kritikák ellenére a Michael Ludwig szociáldemokrata polgármester vezette önkormányzat ragaszkodik ahhoz, hogy a szökőkút rendkívüli művészeti alkotás, mely az összetartozás érzését közvetíti. Közölték továbbá azt is, hogy költséghatékony volt az építése, ugyanis az eredeti, 2,1 millió eurós árat hozták le 1,8 millióra.