Először azonosítottak két szárazföldi laposféreg (planária) fajt Magyarországon. A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (HUN-REN ATK) Növényvédelmi Intézete és a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) kutatói egy pécsi kertészetben bukkantak rá a két laposféregfajra, amit a kutatók a Zootaxa című zoológiai folyóiratban írtak le. Az invazív fajok – ilyen a szárazföldi laposféreg is – melegedő klíma miatt a korábbinál nagyobb eséllyel telepednek meg nálunk.
A hét centi hosszú és fél centi széles Obama nungara
2008-ban tűnt fel Európában és mára számos országban elterjedt. A pécsi kertészet után egy budapesti kertészetben és egy szombathelyi botanikus kertben is találtak belőlük, ami a Brazíliában közönséges faj országos elterjedésére utal. Riasztó tulajdonsága, hogy darabokra vágva egyenként is életképes egyedekké válik.
A Diversibipalium multilineatum nevű planária
már durvábban fest: 27 centi hosszú példányt is találtak már belőle. A Japánban őshonos kalapácsfejű férgek többségét a pécsi kertészet üvegházi részében találták a kutatók, bár néhány példány a szabadba is kijutott. Szakirodalmi adatok szerint a faj elterjedését a páratartalom mértéke határozza meg, ami Magyarországon túl alacsony, így jelenleg nem valószínű a faj elterjedése.
A fajok ragadozók, csigákat és földigilisztákat fogyasztanak.
Bár arról még nincsenek adatok, hogy a két invazív faj milyen hatást gyakorol a magyarországi élővilágra, mindenképpen további vizsgálatok szükségesek ennek kiderítésére. A kutatóknak eddig tizenhét, hazánkban is előforduló édesvízi planáriafajról volt tudomásuk. Az utóbbiak két főcsaládba – a Geoplanoidea (pl. füles planária, gyászplanária) és a Planarioidea (pl. tejfehér planária) – sorolhatók. A hazánkban most megjelent két faj a Geoplanoideák, tehát a szárazföldi planáriák csoportjába tartozik.