A Magyarország nagy részén terpeszkedő alföldi táj valaha a folyók, az árterek és a mocsarak világa volt. A hajdani vízi világ buja képét mára csak a gátak közé szorított árterek egy-egy apró foltja őrzi, ahol az időszakos vízborításhoz alkalmazkodott, áthatolhatatlan növényzet az úr. Többnyire ezekbe a sűrű szövetű, zöld „útvesztőkbe” engednek betekintést a pallóösvények, amelyekről a vizes élőhelyek pezsgő élővilágát is megfigyelhetjük. A pallósorok látogatásához a nyári félévben rovarriasztó spray használata, az élővilág fürkészéséhez pedig a távcső nélkülözhetetlen eszköz.
Alábbi gyűjtésünkben összeszedtük Magyarország legjobb cölöpsétányait. Van köztük amiről függőágyban fekve vizslathatjuk a susnyában kószáló bivalyokat, akad mély patakárok partján kialakított „deszkabalkon” és tutajjal átjárható részt tartalmazó pallósor is.
Cölöpszafari a város központjában
Az alkálisós, a Sárvíz mocsaraként létrejött székesfehérvári Sóstón 7 kilométeres élményösvényt alakítottak ki, amit egy tanösvény játékos elemekkel tarkított állomásai, madármegfigyelő-torony, kilátó és látogatóközpont is színesít. A városi „cölöpszafarin” húsevő növényekről, lápi pócról és egy jó adag madárfajról tudhatunk meg többet úgy, hogy közben meg is figyelhetjük őket.
Szénsavas víz fölött a tatai égeresben
A bányászat okozta több évtizedes leállás után immár több mint 20 éve újra működnek Tata karsztforrásai, és a körülöttük kialakult egyedülálló lápi világhoz különleges tanösvény dukál. A tatai Fényes tanösvény 1 kilométeres pallóútja vízben álló égererdőt, enyhén szénsavas, bugyogó, kristálytiszta vizet, a tófelszínt áttörő facsonkokat tár a látogatók elé, ráadásul vízi játszóteret és kézi erővel hajtható kompot is tartalmaz.
Áruházból a teknősök fészkébe
Budapest határában, egy dunakeszi hipermarket parkolója mögött található az ország egyik legegyedibb cölöpsétánya, a Teknős tanösvény. Az apró, egyébként nem kifejezetten látványos tőzeglápot felfedő pallósor különc építészeti és információs megoldásaival izgalmas élmény annak, aki rászánja a szükséges 1-1,5 órát.
Kertek alján, patak partján
Szinte ismeretlen látványossága Hollókőnek a szórakoztató kialakítású Kertek alja tanösvény, amit a faluszéli patakárok oldalába rögzítettek. A régi paraszti élet kellékeit és hétköznapi momentumait bemutató pallóút 800 méter hosszan, az egykori mosótavak mélyedései között vezet a félhomályos erdőben.
Fapajtákban a bivalyok otthonában
Kétségtelenül a legötletesebb kialakítású cölöpsétány vezet a sándorfali Nádas-tó mocsaras, bivalyok járta mikrouniverzumába. A merengőnek nevezett pihenőépületek az égre, a víztükörre és a mocsaras környezetre is rálátást engednek, utóbbit ráadásul függőágyakban ringatózva szemlélhetjük, de az 500 méteres pallósor végén kilátó is áll.
Szerző: Dömsödi Áron (Természetjáró.hu)