A Hihetetlen, de igaz! című, alapvetően tizenéves gyerekeknek készült ismeretterjesztő könyvet öröm kézbe venni, nemcsak azért, mert egy igényes külsejű, csodaszép fotókkal illusztrált könyvről van szó, hanem azért is, mert szülőként is rendkívül szórakoztató a Márkopédia videósorozat kiadványa. A könyv főszerkesztője Osbáth Márk, aki a Márkopédia videósorozat atyja és vezetője, a Youtube-on rendszeresen jelentkezik érdekességekkel a gyerekek számára, tavaly pedig már egy kvíz kártyajátékot is kiadott, hogy otthon tudjunk tanulni a gyerekeinkkel a világ furcsaságairól játék közben.
Szórakoztató ismeretterjesztés
„Régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy vajon működnének-e írásban azok a történetek, amiket általában kamerába szoktam elmondani – írja a könyv előszavában Márk. –
A végeredmény pedig ez a könyv lett; a Hihetetlen, de igaz!, ami olyan valódi történeteket és különleges tényeket mesél el, amelyekről a hétköznapokban igen ritkán vagy egyáltalán nem esik szó, pedig szerintem nagyon izgalmasak!
A könyvben hat kategóriában 100 témával találkozhatunk, de nem kell sorrendben haladni a fejezetekkel, mert különálló történeteket olvashatunk, így a gyereknek az is izgalmas játék lehet, hogy csak felcsapja találomra a könyvet és olvas egy random kategóriában egy érdekességről, legyen az a pingvinkaki, vagy Leonardo da Vinci robotja. Ami pedig külön izgalmas, hogy ezek nem a jól megszokott ismeretterjesztő tények, hanem tényleg olyanok, hogy az ember felhúzza a szemöldökét tőlük, mert még felnőttként is ér rácsodálkozni, hogy a baglyoknak miért nincs szemgolyójuk, és hogy létezett olyan ember, akit a saját szakálla ölt meg.
A cím betartja az ígértetét, valóban hihetetlen és mégis igaz, ezért sok esetben vicces információkat tudhatunk meg a könyvből, olyan formában tálalva, ami jól emészthető a 10 éven felüli gyerekeknek is.
Pedig a tizenévesek figyelmét nem is olyan könnyű felkelteni, hiszen tudjuk, hogy az alfa-generáció olyan ingergazdag környezetben növekszik, amelyben nagyjából össze vannak nőve a telefonokkal a gyerekek – itt jön be előnyként az, hogy Osbáth Márk már régóta a magyar gyerekek kedvence a Youtube-on.
Pamkutya Norbi
Márk és testvére, Osbáth Norbert Pamkutyaként együtt kezdték a videós pályafutásukat 2010-ben, és annyira rugalmasan tudtak az évek során alkalmazkodni és fejlődni a videós trendekkel együtt, hogy mára alappillérként tekinthetünk rájuk, ha a magyar youtuberekről beszélünk. Márk a Márkopédia videósorozattal a tizenéves korosztályt is meg tudta fogni, szülőként pedig örülünk annak, hogy a gyerek értelmes, minőségi videókat néz, ha bekapcsolja a Márkopédiát, amiből még tanul is valamit, nem pedig a sületlenségeket bámulja, amivel sok más videós próbálja levadászni a gyerekek figyelmét.
A testvérpár munkásságát már több mint 10 éve követhetem a gyerekeimen keresztül, kezdve azzal, amikor még Pamkutyaként működtek, és a nagylányaim (akik ma már egyetemista korúak) a dalaikat énekelték ha kellett, ha nem; most pedig a legkisebb, kilencéves gyerekem is rajong értük, főleg a közös utazós videóikért és a Márkopédiáért. De emlékszem arra az időszakra is, amikor óriási izgalomban tartotta a gyerekeimet az, hogy a Márk és Norbi levették a napszemüvegüket, vagy amikor kémiai és fizikai kísérleteket mutattak a gyerekeknek. A Hihetetlen, de igaz! könyvhöz ez a múlt is hozzátartozik, amikor kézbe vesszük, nem tudunk elvonatkoztatni ezektől az emlékektől – és nem is kell, hiszen ettől is lesz nemcsak a tizenéves gyerekeknek, de a szüleiknek is szórakoztató ez a könyv.