nlc.hu
Szabadidő
Sokkal cukibb hely lett Budapest a Deák téri LEGO-villamostól

Mostantól pár hétig sokkal cukibb hely lesz Budapest

Csak tegnap érkezett, máris sorok állnak, hogy a Deák téri LEGO-villamost fotózzák, vagy azzal szelfizzenek, illetve többnyire ebben a sorrendben. A 90 fős csapat által épített villamos nem csak ránézésre különleges: kész mérnöki csoda az egész.

Nem mozdul, felszállni sem lehet rá, ajtaja, ablaka sincsen, mégis érezhetően kedvesebb hely lett Budapest belvárosa attól, hogy megjelent ott egy életnagyságú, LEGO-elemekből felépített villamos. A LEGO Vili ott is marad az adventi időszakban a Deák téri villamos-végállomáson, körbe lehet járni, és – lehetőleg nem kürtőskalácsos kézzel – megtapogatni, egészen különleges élmény egy ekkora, tükörsima LEGO-felülethez hozzáérni.

A BKK, a BKV, a Budapest Brand és a LEGO közös projektje világrekordokra is tör: „LEGO-kockákból ekkora építmény még nem készült a világon, ami mozog is” – mondta Dóczy Balázs építőmester, a Vili tervezője. „Azokhoz az életnagyságú LEGO járművekhez, amiket eddig ismerünk, a rugalmas LEGO Technic elemeket használták. Ez a villamos viszont csak klasszikus LEGO kockákból épült, ami különösen a mozgatásnál jelent kihívást.” Dóczy szándéka az volt, hogy messziről úgy nézzen ki a villamos, mintha egy kisgyerek építette volna hatalmas LEGO kockákból. Közelebbről szemlélve tűnik csak fel, hogy rengeteg apró kis kocka ad ki egy-egy nagyobb színeset. A mester nevéhez fűződik egyébként az életnagyságú lánchídi LEGO-oroszlán, a Hősök tere, a Szent István Bazilika és a Zeneakadémia makettje is.

Megnézem
Összes kép (12)

A villamost természetesen nem LEGO-alkatrészek mozgatják, hanem a BKV-egyik villamosára épült, motorja sincs, úgy húzta ki a cég Muki nevű tehervillamosa a ferencvárosi kocsiszínből mostani helyére.

Nem mintha ez bármit elvenne az értékéből, amit számokkal illusztrálunk.

  • 6800 munkaórán át építette 90 fő;
  • 1,8 millió kockát használtak fel, többnyire 2×8-asokat, 2×6-osokat és 2×4-eseket;
  • a kockák összsúlya 4,5 tonna, az acélvázé „csak” 2,5;
  • 11,5 méter hosszú, 2 méter magas és széles a LEGO-ból készült része.
Megnézem
Összes kép (6)

A sajtó számára szervezett leleplezésen nagyjából ugyanarról beszéltek a közlekedésügyi szakemberek (egy BKK-, egy BKV- és egy Budapest Brand-vezérigazgató, illetve Karácsony Gergely): közösségi közlekedéssel (és különösen a most 137 éves villamossal) utazni jó, az ilyen akcióktól pedig otthonosabb lesz a város, és kiderült az is, mit jelent a LEGO név. Váraljai-Sipos Judit, a LEGO Hungária vezérigazgatója azonban közölt egy lehangoló adatot:

Felméréseinkből kiderül, hogy a szülők háromnegyede szerint a mai gyerekeknek kevesebb lehetőségük van játszani, mint az előző generációknak, és manapság öt családból egy soha nem játszik együtt.

„A digitális eszközök, a szülők leterheltsége és a játéktér fizikai hiánya egyre inkább korlátozza a közös játékot, aminek pedig kimutathatóan jó hatása van: örömöt okoz, fejleszti a kreativitást és segít kapcsolódni másokhoz.”

Fotó: Neményi Márton

Fotó: Neményi Márton

Apropó, közös játék: ha vannak felesleges LEGO-kockáid, vidd el őket bátran a Deákra, a Vili alsó részét ugyanis közösségileg továbbépíthetik, akik meglátogatják a rekorder LEGO-műalkotást. Amelyet remélhetőleg nem rongál majd meg senki.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.