Rubik Ernő vagy Puskás Ferenc nevét nyilván az angolok is ismerik, de minket most csak azok a honfitársaink érdekeltek, akik a karrierjük csúcsát az Egyesült Királyságban érték el magyarként. Meglepetésre egyáltalán nincsenek annyira sokan, sőt leginkább az vált nyilvánvalóvá, hogy aki hírnévre vágyott, az inkább az USA-t választotta hazájául. Persze nem kell elkeseredni, hiszen a század eleji bevándorlóktól a világháborús és az ’56-os menekülteken át egészen az újhullámos magyarokig minden generáció kitermelte a maga ismert magyarjait. Formabontó listánkon együtt szerepel Gera Zoltán, Gábor Dénes és az Attraction!
Korda Sándor
A Korda-stúdió névadója a Tanácsköztársaság bukása után választotta új otthonának Nagy-Britanniát, és nagyjából ugyanazt folytatta, amit itthon elkezdett, csak nagyobb léptékben: filmeket készített. A London Films stúdió megalapításával egyike volt a brit filmipar úttörőinek, és a Brit Filmakadémia az év legkiemelkedőbb filmes teljesítményének járó díjat is róla nevezte el. Családtagjaival egész kis filmes birodalmat hoztak létre Angliában, ahol a lovaggá ütött filmes leszármazottai máig is élnek.
Korda Sándor és Vivien Leigh az Anna Karenina egyik jelenetében |
Egy rajongói megemlékezés Angliából: “Korda tudta, hogyan kell jó filmeket készíteni, és ha jó forgatókönyvet kapott kézhez, mindig tudta, hogyan kell azt jól képekké varázsolni.”
Gera Zoltán
Gera Zoltán már a fradis időkben is a legmenőbb hazai futballisták egyike volt, de nem árt külföldre menni, ha az ember ennél kicsit többre vágyik. Gera már a kétezres évek közepe óta angol csapatok tagja. Megfordult a Fulhamben is, de az igazi kinti klubja a West Bromwich, amihez egy rövid hűtlenség után újra visszatért, és máig ott rúgja a bőrt. Gyakran pechje van a sérüléseivel, de a karrierje így is irigylésre méltó, ha pedig kimondjuk a nevét egy angol focirajongó előtt, biztosak lehetünk abban, hogy tudni fogja, kiről van szó.
Egy rajongói komment Angliából: “He’s the magic magyar!”
Schiff András
A zongora nagykövetének is nevezett Schiff András még 1979-ben emigrált Nagy-Britanniába, de csak 2001-ben szerezte meg a brit állampolgárságot. Igazi virtuóz, aki a legnagyobb zenekarokhoz csatlakozhatott a karrierje során, és szólistaként is lenyűgöző. Őt tartják Bach, Mozart, Schubert, Beethoven és Schumann egyik legértőbb megszólaltatójának.
Egy rajongói komment Angliából: “Éppen pirítóst, tojást, házi sült krumplit és kávét reggelizünk, miközben Schiff András csodálatos zongorajátékát hallgatjuk. Ilyen egy tökéletes reggel.”
Dallos József
Nem ő találta fel a kontaktlencsét, de ő volt az, aki biztonságosan és jól használhatóvá tette. A budapesti születésű orvos az ez irányú kutatásait már Magyarországon megkezdte, de a nagy áttörést már Angliába áttelepedve érte el a harmincas évek második felében. Neki köszönhetjük, hogy ma már a kontaktlencsét úgy fel lehet helyezni, hogy az egyáltalán nem ártalmas a szemnek. A karrierje során kb. 6-7000 páciensnek készített kontaktlencsét. Angliában díjat neveztek el róla.
Egy vélemény Angliából: “Szinte már természetfölötti volt az energiája. Nem ismerte a munkaidőt, állandóan dolgozott, semmi időérzéke nem volt.” (Egy munkatársa)
Attraction
A Britain’s Got Talent tavalyi győzteseinek történetét nagyjából már mindenki kívülről fújja, így erről csak annyit, hogy a Hip Hop Boyz-os és hazai Csillag születik-es kitérők után végül Anglia lett az a hely, ahol a csapat pár este leforgása alatt szupersztárrá avanzsált. A csapat azóta is épül-szépül, hogy Las Vegas-kompatibilisek legyenek, de a legnagyobb sikerük kétségtelenül a kínai újéven előadott show-műsoruk volt, amit a kínai tévés közvetítésnek köszönhetően több százmillióan láttak, Jackie Chan pedig személyesen gratulált nekik.
Egy rajongói komment Angliából: “Az előadásaitok egyszerűen mindig lenyűgöznek. Hihetetlenül profik vagytok, igazi művészek.”
Pressburger Imre
A világhírű Vörös cipellők miskolci születésű rendezője a nácik elől menekült Angliába, ahol kezdetben sokat segített neki a listánk egy másik szereplője, Korda Sándor. Michael Powell-lel alkotott párosuk az egyik legfontosabb volt a brit filmek történetében. Olyan ragyogó munkákat hagytak hátra, mint a Diadalmas szerelem vagy a Vörös cipellők. Utóbbiért Pressburger forgatókönyvírói Oscart kapott. Pressburger leszármazottai között is találunk híres filmest: Az utolsó skót király rendezője, Kevin Macdonald a híres rendező unokája. Pont az unoka volt az, aki elmesélte, hogy nagyapjának időskorában is annyira hiányoztak a hazai ízek, hogy nyolcvanéves kora körül két másik külhoni magyar barátja társaságában disznóölést tartottak egy emigráns magyar böllér segítségével, a finomságokon pedig igazságosan megosztoztak.
Egy rajongói vélemény Angliából: “Imádom, ahogy gondolkodik. Én úgy használom az agyam, mint egy kisgyerek, ő pedig úgy, mint egy százötven éves kisgyerek. Sokszor nem értettem a szándékait, de mindig maximálisan bíztam benne.” (Michael Powell)
Michael Powell és Pressburger Imre |
Gábor Dénes
A holográfia feltalálójáról hazánkban főiskolát neveztek el, de ami még ennél is sokkal fontosabb: Gábor Dénes egyike hazánk Nobel-díjasainak. Mint sokan mások, ő is a nácik miatt szedte a sátorfáját és telepedett át Angliába, és mint sokan mások, ő sem járt rosszul ezzel. Kint boldog családi életet élt, és szocializmus ide vagy oda, többször is hazalátogatott Magyarországra.
Egy rajongói vélemény Angliából: “A Gábor Dénes-díjat az új technológiák terén elért jelentős eredményekért adjuk át évente, különösen a holográfia és a méréstan területén elért sikerekért.”