A két látványtervezővel, James Price-szal és Shona Heathszel együtt a magyar berendező, Mihalek Zsuzsa megkapta az Oscar-díjat a Szegény párák című filmen végzett munkájáért. A film látványvilágának erősségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy megkapta a legjobb jelmez, valamint a legjobb smink és haj díjakat is. A 96. díjátadón a magyar szakember nem vett részt, melynek okáról lentebb számolunk be, addig is jöjjön pár információ Zsuzsanna munkásságáról.
Kezdjük azzal, hogy a TÉRKULTÚRA nevű Facebook-oldal megosztott pár képet a produkcióból, melyeken jól látszik, hogy milyen aprólékos és mesteri díszletről beszélünk:
Hosszú évek munkája érett be
Mihalek Zsuzsa számos magyar alkotásban csillogtatta már meg a tudását: dolgozott például a Csinibaba, a Werckmeister harmóniák, vagy az Argo, de olyan hazánkban forgatott nemzetközi produkciókban is, mint az Atomszőke vagy a Suszter, szabó, baka, kém. És hogy mit is csinál pontosan egy berendező? A berendezők általában a látványtervezők beosztottjaiként dolgoznak, de természetesen van kreatív mozgásterük.
„Amikor a forgatókönyvet olvastuk, szürreális világot képzeltünk el. Tudtuk, hogy nem lehet egyszerű berendezéssel megoldani a látványt, hanem valami nagyon különlegeset kell csinálnunk. Nem lett volna elég csak Magyarországról összeszedni a tárgyakat, ezért Prágából, Franciaországból, Németországból is hozattunk bútorokat, Indiából pedig például terítőt, vagy Bécsből vázát. Minden tárgyat az alapján választottunk ki, hogy méltó legyen a film látványvilágához. Nehéz, de rettentő élvezetes csapatmunka folyt. A kosztümöt, a sminket, a hajat is Oscarra jelölték, és ezeken is sok-sok magyar szakember dolgozott, akiknek a neve szintén ott lehetne a jelöltek között” – nyilatkozta Zsuzsa az Oscar-gála előtt a Kultúra.hu-nak. Nem titok, hogy végigjárta azt a bizonyos ranglétrát.
Ő maga így mesélt arról, hogyan kezdődött a karrierje:
„17 éves lehettem, amikor Pest belvárosában megláttam egy amerikai filmforgatást, és annyira tetszett a hangulata, hogy eldöntöttem: filmes akarok lenni. Fogalmam sem volt, hogyan zajlik, de a miliője rettentően megfogott. Az Expressz újságban szembejött egy hirdetés, hogy berendezőgyakornokot keresnek a Filmgyárba. Nem tudtam, hogy ez pontosan mit jelent, de már azt is elég volt olvasnom, hogy Filmgyár. Nagyon sokan jelentkeztünk, mindenkivel elbeszélgettek, majd este távirat érkezett – mert telefonunk nem volt –, hogy felvettek. Ez ’86-ban történt, azóta ebben a szakmában dolgozom. Végigjártam a szamárlétrát. Először nagynevű berendezők mellett voltam gyakornok, ’92 óta pedig magam dolgozom, és később már hozzám jöttek tanulni. Jelenleg a napunk nagy részét a stressz tölti ki. Negyven évvel ezelőtt lazább volt, mindenre jutott idő, családias stábok működtek. A munkáim közül máig nagy kedvencem a Made in Hungária, a Csinibaba és az Argo. Szerettem a hangulatukat! Míg azokon mondjuk ötven, addig a Szegény párákon körülbelül háromszáz ember dolgozott. Nemzetközi produkciók esetében a film végére sem ismered meg az összes kollégádat.”
Ezért nem vett részt a gálán
A Szegény párák Magyarországon forgott és a stáb kétharmada magyar volt. Zsuzsát mindenki hiányolta Hollywoodban, amiért nem vett részt a nagy eseményen. Kollégái méltatták szaktudását, ízlését, melyet a 24.hu közölt.
„Zsuzsa az első perctől kezdve velünk volt a csapatban, kiváló szakember. A munka kezdetkor megkapta a hatalmas dossziékat tőlünk a bútortervekkel, amelyeket azonnal interpretált és sajátjának érzett. Azt hiszem, hogy egy kicsit Zsuzsa ízlése alakította ki a Szegény párák végleges képi világát. Behozott a filmbe személyes tárgyakat. Például, amikor Dunken felfedezi Bella hálószobáját és felemel a földről egy babát, az Zsuzsa saját babája volt. Sőt, a Bella ágya is Zsuzsa gyűjteményéből származik” – monda Shona Heath.
Az Oscar-díj átvételekor is csak dicsérték:
James Price pedig elmondta, miért nem láthattuk az Oscar-gála színpadán a magyar szakembert: „Zsuzsa személyiségéből adódik, hogy szeret inkább a háttérben maradni, visszahúzódó szakember. Sokáig hezitált azon, hogy eljöjjön-e a gálára. Többször beszéltünk erről. Végül úgy döntött, hogy nem szeretne részt venni az Oscaron, mert egy ilyen esemény nem igazán az ő közege.”
A közösségi oldalán megszólalt az ünnepelt
Bár személyesen nem, a virtuális térben üzent Zsuzsa a nyilvánosságnak. A Facebook-oldalán egy rövid posztban mondott köszönetet mindenkinek: „Kedves barátaim, kollégáim! Szeretném megköszönni ezt a rengeteg gratulációt, ha személyesen kint lettem volna, akkor a közvetítés még most is tartana, mert köszönetet mondanék a több száz magyar kollégámnak, akikkel együtt dolgozhattunk ebben a tényleg fantasztikus filmben!”
Íme még pár kép a magyar szakemberről, illetve a munkáiról:
Nyolc év alatt Mihalek Zsuzsa már a negyedik magyar alkotó, akit kitüntet az amerikai filmakadémia.